Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionarii la limita de varsta angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionarii la limita de varsta angajati

Pensionarii la limita de varsta angajati cu CIM in domeniul privat, sunt scutiti de plata somajului? Multumesc!
Incepand cu 1 ianuarie 2018, nu se mai retine din salariu contributia pentru asigurarile de somaj.
Multumesc! Dar angajatorul mai plateste somaj pentru salariatul respectiv?
Contributia asiguratorie pentru munca (CAM) este singura care se afla in sarcina angajatorului.
Din cota de 2,25%, un procent se face venit la Bugetul asigurărilor pentru șomaj.
Multumesc! asadar, un pensionar angajat va plati aceleasi contributii ca si un alt salariat?
Într-adevăr, i se vor retine aceleași contribuții.