avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Se poate construi o casa pe teren extravilan?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Se poate construi o casa pe teren extravilan?

Doresc sa achizitionez un teren extravilan (in urmatoarele 2-3 luni) si sa construiesc pe el o casa de locuit.

Se poate face acest lucru? Din cate am inteles, terenul trebuie introdus/inclus in intravilan, pentru a primi autorizatie de constructie.

Sau se poate face casa de vacanta? Dorim sa ne mutam acolo permanent...
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2021
l00xzy, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vladislav20 , utilizator 12:16, 20 Ianuarie 2021
Doar casa de vacanta (care are un regim mai special nu iti poti face domiciliul acolo), si anexa exploatatie agricola.
Se poate introduce si in intravilan dar is niste costuri (1000 euro+)

Vedeti daca aveti utilitati la drum si bafta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! am 5000mp extravilan la sosea și as dori sa-mi construiesc ... Pintilica Pintilica Buna seara! Am 5000mp extravilan la sosea și as dori sa-mi construiesc o casa.Mentionez ca vi-za-vis de mine este construit jn restaurant și un cort pt ... (vezi toată discuția)
Constructie pe teren extravilan/ introducere teren in intravilan calinmarius calinmarius Buna seara, detin 500 mp de teren extravilan in Craiova, la limita intravilanului, despartit de soseaua de centura. Doresc sa construiesc acolo o casa de ... (vezi toată discuția)
Introducere teren extravilan în intravilan și construire locuintă bojflav bojflav Bună! Sunt proprietarul unui teren extravilan, situat exact în limită cu intravilanul localității, peste drum de mine sunt construite case. În ... (vezi toată discuția)