Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Se poate construi o casa pe teren extravilan?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Se poate construi o casa pe teren extravilan?

Doresc sa achizitionez un teren extravilan (in urmatoarele 2-3 luni) si sa construiesc pe el o casa de locuit.

Se poate face acest lucru? Din cate am inteles, terenul trebuie introdus/inclus in intravilan, pentru a primi autorizatie de constructie.

Sau se poate face casa de vacanta? Dorim sa ne mutam acolo permanent...
l00xzy, utilizator
Doar casa de vacanta (care are un regim mai special nu iti poti face domiciliul acolo), si anexa exploatatie agricola.
Se poate introduce si in intravilan dar is niste costuri (1000 euro+)

Vedeti daca aveti utilitati la drum si bafta.