Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Rog sprijin pentru rezolvarea urmatoarei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Rog sprijin pentru rezolvarea urmatoarei spete: Salariat ...

Buna ziua,
Rog sprijin pentru rezolvarea urmatoarei spete:
Salariat in CM pana la data de 25.01.2021.
In data de 21.01.2021 Comisia de expertiza emite decizia medicala asupra capacitatii de munca a acestui salariat.
Cu ce data se emite decizia de incetare CIM cu art.56 alin.(1) lit.c) din Codul Muncii?
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.

Constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
In contextul spetei de mai sus, concediul medical se plateste pana la data deciziei medicale? Desi are CM in perioada 01-25.01.2021, angajatorul poate plati CM doar pt perioada 01-21.01.2021? Casa de sanatate accepta plata partiala a concediului medical (in speta prezentata CM este suportat integral din FNUASS)?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Se plateste pana la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II.