avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... partaj judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

partaj judiciar

BUNA ZIUA. am gasit intampaltor numele meu intru n partaj judiciar ca parat fara a fii anuntata.iar rezultatul fiind posibil de dezbatere succesiune.Tip solutie: Anulează cererea
Solutia pe scurt: Anulează cererea de chemare în judecată. Cu drept de cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de reexaminare se va depune la Judecătoria . Cercetată în cameră de consiliu, pronun?ată prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor prin intermediul grefei instan?ei, azi, 13.08.2020.
Document: Încheiere anulare cerere. va multumesc.ce as putea face..
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2021
MYLYMYLY, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 13:50, 25 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu alte cuvinte pana să se ajungă la momentul in care se dispunea citarea dvs judecătorul a verificat dosarul,a stabiliti o suma drept taxa de timbru,am pus în vedere revclamantului să plătească, acesta nu s-a conformat și acțiunea a fost anulata/respinsă.Poate să formuleze o nouă acțiune,să timbreze si doar după acel moment o sa fiti citată.Nu se poate faca partajul fără dvs în instanța nu va faceti griji..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Deocamdată nu aveti probleme dar va putea deschide un alt proces.
Aveti dreptul.de a apela la avocat pentru a merge la.dosar daca vreti sa fiti informata in mod.exact despre ce este vorba si sa știți ce ar putea urma.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca unei actiuni sa i se dea curs de catre instanta ea tb sa indeplineasca anumite criterii. Printre aceste criterii este si satisfacerea necesitatii timbrajului cererii de catre reclamant. In cazul neplatii taxei de timbru, actiunea se anuleaza fara a mai fi comunicata catre parati.

Toate acestea se constituie intr o procedura administrativa in care corespondenta se poarta intre instanta si reclamant. De aceea dvs nu ati primit nicio instiintare.

Cum actiunea a fost anulata ca urmare a neachitarii taxei de timbru, dvs nu ati mai fost incunostiintata in legatura cu acest dosar.

O noua actiune poate fi depusa oricand.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul gresit taxa de timbru uira uira Sunt parata intr-un dosar de partaj, iar judecatorul a calculat gresit taxa de timbru: 2200 ron in loc de 3200 ron. Este vorba de o simpla greseala de calcul ... (vezi toată discuția)
Explicatie solutie pronuntata in apel SheiculDeRomania SheiculDeRomania Urmarea unei actiuni ce NU a fost timbrata in FOND, de catre RECLAMANTA, am formulat cale de atac APEL, aratand instante aspectele de fapt si de drept. ... (vezi toată discuția)
Partaj judiciar ieşire din indiviziune. sunt pârât intr un ... kiwiutza kiwiutza Partaj judiciar ieşire din indiviziune. Sunt pârât Intr un proces de partaj judiciar ieşire din indiviziune.Primul termen a fost în 26 ian.2024(rezultat ... (vezi toată discuția)