Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat de grefa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat de grefa

Buna ziua ! Acum un an si ceva am avut accident cu victima dar care a avut 3 zile de spitalizare. A fost culpa comuna, la mine a fost nerespectarea vitezei si la celalalt Neacordare de prioritate. Accidentul a fost in s3 in bucuresti.
Din 09.2019 merg cu dovada si as avea nevoie de permis sa plec inafara tarii.
Am tot citit si m-am uitat peste n siteuri ceva cu certificatul de grefa pentru ridicarea permisului pana la hotararea judecatoreasca.

Va rog sa ma indrumati cu cateva aspecte ... Exista un model de cerere ? Unde se depune ? Trebuie taxa platita?
Bună dimineața!
Permisul se ridica în baza certificatului de grefă atunci când se formula o plângere contravențională (fiind săvârșită o contravenție, nu infracțiune).
În ce stadiu se află dosarul dumneavoastră acum?

Alexandra Dogaru a scris:

Bună dimineața!
Permisul se ridica în baza certificatului de grefă atunci când se formula o plângere contravențională (fiind săvârșită o contravenție, nu infracțiune).
În ce stadiu se află dosarul dumneavoastră acum?

Dosarul din cate stiu este inca la brigada rutiera . Nu a plecat nici dupa un an
Pare sa fie vorba de o cercetare penala si nu va ajuta cu nimic un certificat de grefa.
Mergeti la avocat ca sa analizeze daca se poate face ceva deoarece mai poate dura inca 2-3 ani aceasta asteptare a dvs. fara un sprijin adecvat din partea unui avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am tot citit si m-am uitat peste n siteuri ceva cu certificatul de grefa pentru ridicarea permisului pana la hotararea judecatoreasca
.
Fiind vorba de un dosar penal, nu aveti acesta posibilitate, singura varianta este prelungirea dreptului de circulatie din 30 in 30 de zile pana cand procurorul dispune o solutie.