Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire de impozit pe cladire conform certificatului ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire de impozit pe cladire conform certificatului de handicap

Buna seara. Sunt o persoana cu handicap accentuat. Am fost scutit de impozitul pe cladire conform certificatului de handicap. In urma decesului sotiei mele (august 2020), am fost instiintat de catre serviciul de impozite si taxe ca am o diferenta de plata pe anul trecut-2020 pe ultimele 4 luni. Am spus ca nu e adevarat ca, pensionar fiind, prima grija este de a plati datoriile catre stat. Mi s-a explicat ca in urma decesului sotiei, trebuie sa platesc 50 % din impozit. Este normal, legal ? Care este legea care reglementeaza acest lucru. Mentionez ca apartamentul in care locuiesc a fost cumpa rat impreuna cu sotia mea. Va multumesc. Cu stima, Jenicaprod
george-neagu, moderator