Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Scutire la plata impozitului pe cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Scutire la plata impozitului pe cladire

Buna ziua,
locuiesc intr-un apartament de 2 camere in cart.Colentina din Bucuresti impreuna cu sotul meu. Sunt scutita de la plata impozitului pe cladire avand certificat de handicap accentuat.
Intrebarea mea este: scutirea este pe intreg apartamentul in care locuiesc? Sotul trebuie sa plateasca separat alt impozit chiar daca locuim impreuna?
Am primit instintari de la primaria sect 2 unde eu figurez cu 0 lei dar sotul meu este si restantier, iar pe anul acesta are de platit 59 lei!
Multumesc!
Este o facilitate fiscala de care numai dvs. beneficiati potrivit Legii nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap:
Art. 24
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de urmatoarele facilitati fiscale:
b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren;

Prin urmare scutirea de la plata impozitului nu opereaza decata asupra cotei dvs. de impozit.