Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare adresă pentru plângere contravențională
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare adresă pentru plângere contravențională

Bună ziua,
În data de 30.12.2020 am depus o plângere contravențională împotriva unui PV prin care am fost amendat. Depunerea am făcut-o prin e-mail, neavând posibilitatea de a merge personal să o depun. Am atașat plângerea contravențională, cu semnătură electronică, alături de înscrisurile doveditoare anexate și PV scanat. Ulterior am achitat și taxa judiciară de timbru și am trimis tot prin e-mail dovada achitării.
Zilele trecute am primit o adresă prin care mi se cer următoarele:
1. Depunerea în 1 exemplare a cererii de chemare în judecată, alături de înscrisurile doveditoare.
2. Achitarea taxei judiciare de timbru.
3. Depunerea în 2 exemplare lizibile a PV contestat.

Mă puteți lămuri ce ar trebui să fac, mai exact, și cum să procedez având în vedere că nu pot ajunge personal la judecătorie în termenul prevăzut de 10 zile de la primirea comunicării?

Mulțumesc,
Alexandru.
Bună ziua,
Le puteți transmite prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire.
Bună ziua,
Având în vedere că am depus inițial cele menționate, prin e-mail, ar mai fi nevoie încă odată să le trimit prin poștă?
Știu că de regulă se depun în câte 2 exemplare, dar tocmai pentru că le-am trimis în format electronic, bănuiesc că e de ajuns.

Ana Brăileanu a scris:

Bună ziua,
Le puteți transmite prin poștă cu scrisoare recomandată, cu conținut declarat și confirmare de primire.