Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, Administratorul s a hotarat pt acordarea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, Administratorul s a hotarat pt acordarea dividendelor ...

Buna ziua,

Administratorul s a hotarat pt acordarea dividendelor din profitul nerepartizat si compensarea acestuia cu avansurile nedecontate..cont 461.(TREBUIE SA LAS CURAT ACEST CONT)
La Dec am SC 117 =220.000 lei si SD 461=500.000 LEI
Eu compensez 457=461 220.000 lei
Mentionez ca ,sunt 3 asociati iar soldul din 461 reflecta avansurile unui singur asociat adica cel care are 89% din actiuni.
Este corect daca inchid tot ce este in soldul lui 117 si comp cu 461?
Stiu ca,la repartizarea dividendelor nu trebuia sa depasesti 10.000 lei /zi dar daca comp 457=461 trebuie sa fac la fel?

multumesc
chiar nu ma ajuta nimeni?