avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Este scutita de impozit pe dividende ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Este scutita de impozit pe dividende microintreprinderea?

Este scutita de impozit pe dividende microintreprinderea pentru dividende aferente anului 2020 ce vor fi distrbuite in anul 2021?
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:29, 4 Februarie 2021
Microîntreprinderea nu are de ce să fie scutită de impozitul pe dividende pentru că acesta este datorat de asociați iar nu de firmă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin online emma.dn97@yahoo.com emma.dn97@yahoo.com Buna ziua. Doresc sa îmi deschid un magazin online de haine, mai exact pe Facebook și Instagram. As vrea sa înființez și o firma pentru ca totul sa fie ... (vezi toată discuția)
Datorez cass? Fedayna Fedayna Buna ziua, la inceputul lunii noiembrie anul trecut m-am alaturat ca asociat unui srl. Firma nu a avut venituri de cand am intrat pana in februarie, iar eu nu ... (vezi toată discuția)
Declararea dividendelor partiale distribuite si platite mihai.ciocian mihai.ciocian Buna ziua, Subsemnatul, in calitate de asociat persoana fizica la un SRL, am incasat in iunie 2021 dividende aferente profitului din 2020 si urmeaza sa ... (vezi toată discuția)