Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interceptarea convorbirilor telefonice.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interceptarea convorbirilor telefonice.

Buna seara.
O intrebare. Din cate stiu, ca sa-ti fie ascultat telefonul e nevoie de un mandat judecatoresc, si motive sau dovezi suficiente ca sa-ti fie ascultat telefonul, nu?

Un prieten a fost prins in flagrant, si dus la DIICOT, in noaptea respectiva acestia i-au permis sa efectueze un prim apel. E posibil ca acel nr de telefon sa fi fost ascultat, pentru o perioada de timp ? Este posibil asa ceva?

Mentionez ca acea persoana care a fost sunata, e o ruda a inculpatului.. deci intrebarea mea este daca, aceasta a fost ascultata, si respectiv toate convorbirile cu apropiatii.

Din cate m-am informat , nu au dreptul sa-ti asculte telefonul, atata timp cat nu ai nici o legatura, si atata timp cat nu sunt dovezi sau alte motive.

Multumesc mult.
Ligia12345, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~