Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Consilierii locali pot modifica organigrama unui UAT ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Consilierii locali pot modifica organigrama unui UAT fara sa fie propunerea expresa a primarului?

Consilierii locali, printr-un Proiect de Hotarare, au dreptul de a aduce amendamente organigramei unui UAT, in sensul desfiintarii sau schimbarii structurii unor servicii sau compartimente din subordine (posturi contractuale, nu de functii publice)?
opel_68, utilizator
În timpul dezbaterii din consiliul local, se poate ajunge la concluzia că proiectul trebuie amendat.
~ Conținut șters la cerere ~
Amendamentele pot fi facute de catre consilieri fara acordul primarului. Este dreptul lor.