Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, dacă organizez online un curs de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, dacă organizez online un curs de inițiere, training ...

Bună ziua, dacă organizez online un curs de inițiere, training pentru o meserie necalificata, mai exact sa învăț cum sa fi îngrijitor animale, contracost in acești bani dindu-se o diploma de participare, îmi trebuie autorizație?
Va trebuie sa fiti autorizat ca furnizor de formare profesională.
Nu sunt formator, ci doar trainer

Eu pot face doar instruirea practica
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Furnizorii de formare profesională pot organiza programe de formare profesională, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoaștere națională,

2. Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective. Certificatele ,in acest caz, au recunoaștere națională numai dacă angajatorii sunt autorizați ca furnizori de formare profesională.
Nu ați înțeles, eu nu sunt formator ca nu am studii superioare. Eu am doar studii medii și pot fi doar inițiator.

Cornel Vasile a scris:

1. Furnizorii de formare profesională pot organiza programe de formare profesională, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoaștere națională,

2. Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective. Certificatele ,in acest caz, au recunoaștere națională numai dacă angajatorii sunt autorizați ca furnizori de formare profesională.

Am inteles ... v-am explicat ca nu puteti face asa ceva decat daca sunteti autorizat ca furnizor de formare profesionala. Nu s-a mentionat nimic de studii sau de alte conditii.