avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, dacă organizez online un curs de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, dacă organizez online un curs de inițiere, training ...

Bună ziua, dacă organizez online un curs de inițiere, training pentru o meserie necalificata, mai exact sa învăț cum sa fi îngrijitor animale, contracost in acești bani dindu-se o diploma de participare, îmi trebuie autorizație?
Cel mai recent răspuns: uncetatean , utilizator 17:47, 15 Februarie 2021
Va trebuie sa fiti autorizat ca furnizor de formare profesională.
Nu sunt formator, ci doar trainer

Eu pot face doar instruirea practica
Ultima modificare: Duminică, 31 Ianuarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Furnizorii de formare profesională pot organiza programe de formare profesională, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoaștere națională,

2. Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective. Certificatele ,in acest caz, au recunoaștere națională numai dacă angajatorii sunt autorizați ca furnizori de formare profesională.
Nu ați înțeles, eu nu sunt formator ca nu am studii superioare. Eu am doar studii medii și pot fi doar inițiator.

Cornel Vasile a scris:

1. Furnizorii de formare profesională pot organiza programe de formare profesională, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoaștere națională,

2. Angajatorii pot organiza programe de formare profesională pentru salariații proprii, în baza cărora eliberează certificate de absolvire recunoscute numai în cadrul unităților respective. Certificatele ,in acest caz, au recunoaștere națională numai dacă angajatorii sunt autorizați ca furnizori de formare profesională.

Am inteles ... v-am explicat ca nu puteti face asa ceva decat daca sunteti autorizat ca furnizor de formare profesionala. Nu s-a mentionat nimic de studii sau de alte conditii.

Alte discuții în legătură

Diploma suciu_diana suciu_diana Buna ziua, in cazul in care un trainer de vanzari sustine cateva ore (are diploma de formator, insa actioneaza si ca angajat al unei societati ce ... (vezi toată discuția)
Trainer fara training? avocadonet avocadonet Buna seara, la actualul loc de munca seful a intrebat cine vrea sa fie trainer pentru noii angajati. O persoana s-a autopropus si a devenit automat trainer. ... (vezi toată discuția)
Formarea profesionala a salariatilor prin cursuri organizate de angajator pintiliciuc maria pintiliciuc maria Am urmatoarea problema: doresc sa organizez doua cursuri de formare profesionala la locul de munca : unul pentru muncitorii necalificati - cursul este pentru ... (vezi toată discuția)