Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Doresc sa cumpăr un imobil in val de 92000 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Doresc sa cumpăr un imobil in val de 92000 euro. ...

Buna ziua,
Doresc sa cumpăr un imobil in val de 92000 euro. Anul trecut am făcut un antecontract și am plătit un avans de 77000 euro, urmând ca acum sa facem contractul de vânzare cumpărare și sa plătim diferența de 15000 euro., pentru ca abia acum au ieșit intabularea și numărul stradal. Anul trecut am plătit notarului onorariu 3727 lei plus 708,13 lei și acum ne-a cerut 5600 lei.
E normala acest comision acum de 5600 lei pt o diferența de 15000 euro? Adică in total sa plătim 4435,13 plus 5613 lei pentru un imobil in val de 92000 euro.?
Mulțumesc
Da, este normal.
Pentru ca taxele notariale in cazul vanzarii, se calculează la prețul total al tranzacției, adică 92.000 euro.
Nu la diferenta pe care o mai aveați de achitat.
Anul trecut ati platit atat pentru antecontract, fiindcă ati achitat un avans mare. Iar cuantumul avansului a fost înțelegerea dintre dvs si vânzător.
raluk0207, utilizator
Greșeală noastră a fost ca am plătit un avans mare? Practic pe 77ooo euro plătesc de 2 ori? Dacă plăteam integral anul trecut 92000, suma de plata cuvenita era de 5600 și plăteam de 2 ori, o data la antecontract și încă o data la contract?
Multumesc foarte mult, încerc sa înțeleg ce am plătit anul trecut
ancamate, utilizator
Da, ati fi platit de 2 ori.
Multi clienti trăiesc cu impresia total greșită ca daca achita un avans foarte mare sau chiar prețul integral, la perfectarea antecontractului, vor ieși mai ieftin sau gratis la vânzare.
Taxele de la antecontract nu se deduc din onorariul de la vânzare.
Onorariul pentru vânzare se percepe oricum la valoarea totală a tranzacției.
La notariat, nu se impune nimănui un avans minim. Avansul este cât doresc părțile să fie.
Puteti încheia legal antecontractul și cu un avans de 10 lei.
Si da, sub anumite aspecte este o greșală. Mai ales din motive ce țin de precauție.
Mereu m-am întrebat, din principiu, cum au unii curajul să achite un avans atat de mare (de 70-80%) din prima.
raluk0207, utilizator
Onorariul notarial pentru antecontract se calculează în funcție de avansul declarat și convenit de parti.
Onorariul notarial pentru contractul de vânzare cumpărare se calculează în funcție de prețul total.
Va multumesc f mult