Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Facilitati IT...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Facilitati IT...

Buna ziua,
O societate comerciala cu CAEN 6201 a realizat in anul 2020 si inregistrat distinct in balanta analitica venituri din crearea de programe pentru calculator destinate comercializarii de 50.000 euro. Societatea are 7 salariati incadrati in functia de Programator.
Mentionez ca posturile pe care sunt angajati cei 7 salariati, fac parte dintr-un compartiment specializat de informatica.
Va rog sa precizati daca incepand cu anul 2021, societatea beneficiaza de scutirea de impozit pe veniturile din salarii si asimilate salariilor, prevazuta la art. 60 pct. 2 din Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal si Ordinul 1168/2017 privind incadrarea in activitatea de creare de programe pentru calculatordoar pentru cei 5 salariati (10.000 euro*5 salariati) sau nu beneficiaza deloc de scutire de impozit pe veniturile din salarii si asimilate salariilor?
TironSandra, utilizator
De fapt beneficiaza angajatii de scutire, si da, doar 5 pot beneficia:

Art. 1. - Ordinul nr. 1168/2017 / 492/2018 / 3024/2018 / 3337/2017
e) veniturile anuale prevăzute la lit. d) au o valoare de cel puțin echivalentul în lei a 10.000 euro (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Națională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.
Va multumesc pentru raspuns.
As mai avea o intrebare.
Faptul ca eu selectez din totalul de angajați doar 5 care sa beneficieze de facilitati, nu se consideră discriminare fata de ceilalti?
Multumesc.

Ioan Petru Butariu a scris:

De fapt beneficiaza angajatii de scutire, si da, doar 5 pot beneficia:

Art. 1. - Ordinul nr. 1168/2017 / 492/2018 / 3024/2018 / 3337/2017
e) veniturile anuale prevăzute la lit. d) au o valoare de cel puțin echivalentul în lei a 10.000 euro (calculat la cursul de schimb valutar mediu lunar comunicat de Banca Națională a României, aferent fiecărei luni în care s-a înregistrat venitul) pentru fiecare angajat care beneficiază de scutirea de impozit pe venit.

Da, este, legiutorul neindicand ce se intampla in acest caz. Ati putea sa le acordati o suma asimilata salariului, care sa acopere acel impozit care li se retine celor 2.
Ioan Petru Butariu, Contabil