Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am închis un PFA si am depus declarația ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am închis un PFA si am depus declarația rectificativa. Este ...

Am închis un PFA si am depus declarația rectificativa. Este necesar sa plătesc cotizatiile restante până în data de 15 martie sau le pot plăti, fara penalități, si dupa acea dată? Daca nu, care sunt penalitățile?

Închiderea respectiv depunerea DU a fost în noiembrie anul trecut.
vladandrei51, utilizator
Termenul de depunere a declarației unice și de plata a impozitului și a contribuțiilor sociale s-a prelungit până pe 25/05/2021. După această dată se plătesc accesorii (dobânzi si penalități).
Iulian MANEA, Contabil

Iulian Manea a scris:

Termenul de depunere a declarației unice și de plata a impozitului și a contribuțiilor sociale s-a prelungit până pe 25/05/2021. După această dată se plătesc accesorii (dobânzi si penalități).

Mulțumesc! Oare pot vedea undeva concret (de ex SPV) termenul respectiv?

Edit: acum am verificat SPV și îmi scrie scadent 15.03.2021
vladandrei51, utilizator
In Codul fiscal.

ART. 123 - Stabilirea și plata impozitului anual datorat

(...)

(7) Plata impozitului anual datorat pentru venitul net anual impozabil/câștigul net anual impozabil se efectuează la bugetul de stat, până la data de 25 mai, inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.

Iulian Manea a scris:

In Codul fiscal.

ART. 123 - Stabilirea și plata impozitului anual datorat

(...)

(7) Plata impozitului anual datorat pentru venitul net anual impozabil/câștigul net anual impozabil se efectuează la bugetul de stat, până la data de 25 mai, inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.

Mulțumesc frumos