avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am închis un PFA si am depus declarația ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am închis un PFA si am depus declarația rectificativa. Este ...

Am închis un PFA si am depus declarația rectificativa. Este necesar sa plătesc cotizatiile restante până în data de 15 martie sau le pot plăti, fara penalități, si dupa acea dată? Daca nu, care sunt penalitățile?

Închiderea respectiv depunerea DU a fost în noiembrie anul trecut.
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2021
vladandrei51, utilizator
Cel mai recent răspuns: vladandrei51 , utilizator 23:20, 4 Februarie 2021
Termenul de depunere a declarației unice și de plata a impozitului și a contribuțiilor sociale s-a prelungit până pe 25/05/2021. După această dată se plătesc accesorii (dobânzi si penalități).
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2021
Iulian MANEA, Contabil

Iulian Manea a scris:

Termenul de depunere a declarației unice și de plata a impozitului și a contribuțiilor sociale s-a prelungit până pe 25/05/2021. După această dată se plătesc accesorii (dobânzi si penalități).


Mulțumesc! Oare pot vedea undeva concret (de ex SPV) termenul respectiv?

Edit: acum am verificat SPV și îmi scrie scadent 15.03.2021
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2021
vladandrei51, utilizator
In Codul fiscal.

ART. 123 - Stabilirea și plata impozitului anual datorat

(...)

(7) Plata impozitului anual datorat pentru venitul net anual impozabil/câștigul net anual impozabil se efectuează la bugetul de stat, până la data de 25 mai, inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.


Iulian Manea a scris:

In Codul fiscal.

ART. 123 - Stabilirea și plata impozitului anual datorat

(...)

(7) Plata impozitului anual datorat pentru venitul net anual impozabil/câștigul net anual impozabil se efectuează la bugetul de stat, până la data de 25 mai, inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.


Mulțumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata cass datorat de la depozite bancare am ajuns la concluzia ... laura1016 laura1016 Plata CASS datorat de la depozite bancare Am ajuns la concluzia ca trebuie sa platesc taxa de CASS , minima . Cum se poate face concret ? Unde se plateste ? ... (vezi toată discuția)
Am avut un pfa la norma de venit Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna seara! Am avut un pfa la norma de venit . In data de 11.05.2022 am fost verificat de ANAF pe perioada 2016-2020 si in urma verificarilor s a constatat ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie unica pentru 2020 voicudamian voicudamian As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a declaratiei unice pentru anul 2020 si care este termenul limita de plata a impozitului pe veniturile ... (vezi toată discuția)