avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație ...

Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație legata de moștenire?
Se da următorul caz: părinții cu doi copii, fiecare copil la rândul lui căsătorit+ copii.
A decedat tatăl, nu a deschis nimeni succesiunea. Ulterior la 4 ani după au decedat unul dintre copii și mama. Acum unul dintre copii fiului decedat (care nu a mai venit la bunici de cel puțin 10 ani și nici la inmormantari) vrea sa deschidă succesiunea. Care sunt moștenitorii legali care vin la moștenire și cum se împarte mostenirea? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 01:16, 9 August 2022
Pe bunic îl moștenesc: bunica 1/4 și copiii 3/4 (respectiv 3/8 fiecare)

Pe copilul decedat (cota sa de 3/8) îl mostenesc soția acestuia 1/4 (adica 3/32) și copiii sai 3/4 (adica 9/32)

Pe bunica (cota sa de 1/4) o mostenesc in mod egal copilul în viața -1/2 (adica 1/8) si nepoții de la copilul decedat - 1/2 (adica 1/8)

În final- copilul în viața va avea: 3/8 de la tata + 1/8 de la mama = 4/8 sau jumătate
Soția copilului decedat va avea 3/32
Nepoții de la copilul decedat vor avea împreună 9/32 de la tatăl lor + 1/8 de la bunica = 13/32. Care se împarte în mod egal între ei.

Succesiunea este deja deschisa prin însuși faptul decesului.
Procedura succesorală poate fi deschisa la cererea oricărei moștenitor.
Ultima modificare: Luni, 8 August 2022
raluk0207, utilizator
raluk0207 mulțumesc frumos pt răspuns. Același lucru îl știam și eu doar ca îmi zicea cineva ca nu intra nici bunica nici soția supraviețuitoare. Întra doar fiul și copii fiului decedat.
Nu va mai uitați la ce spune "cineva".
Discutați fie cu un notar, fie cu un avocat.
raluk0207
Problema este ca "cineva.ul" acela sunt persoanele din primărie care se ocupa cu întocmirea documentelor!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Care documente?
Din câte știu, doamnele de la starea civila, de la Registrul Agricol și de la Taxe și Impozite nu sunt juriști. Sau cel puțin nu unii foarte competenți.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! este vorba despre o mostenire: se doreste succesiunea ... stefimit stefimit Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati 1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa persoana decedata Andrea9631 Andrea9631 Buna ziua, In 2008 decembrie 21 a decedat bunicul meu iar la 3 zile dupa, in 24 decembrie a decedat si tatal meu. Cand s-a facut mostenirea dupa bunicul ... (vezi toată discuția)