Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație ...

Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație legata de moștenire?
Se da următorul caz: părinții cu doi copii, fiecare copil la rândul lui căsătorit+ copii.
A decedat tatăl, nu a deschis nimeni succesiunea. Ulterior la 4 ani după au decedat unul dintre copii și mama. Acum unul dintre copii fiului decedat (care nu a mai venit la bunici de cel puțin 10 ani și nici la inmormantari) vrea sa deschidă succesiunea. Care sunt moștenitorii legali care vin la moștenire și cum se împarte mostenirea? Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
Pe bunic îl moștenesc: bunica 1/4 și copiii 3/4 (respectiv 3/8 fiecare)

Pe copilul decedat (cota sa de 3/8) îl mostenesc soția acestuia 1/4 (adica 3/32) și copiii sai 3/4 (adica 9/32)

Pe bunica (cota sa de 1/4) o mostenesc in mod egal copilul în viața -1/2 (adica 1/8) si nepoții de la copilul decedat - 1/2 (adica 1/8)

În final- copilul în viața va avea: 3/8 de la tata + 1/8 de la mama = 4/8 sau jumătate
Soția copilului decedat va avea 3/32
Nepoții de la copilul decedat vor avea împreună 9/32 de la tatăl lor + 1/8 de la bunica = 13/32. Care se împarte în mod egal între ei.

Succesiunea este deja deschisa prin însuși faptul decesului.
Procedura succesorală poate fi deschisa la cererea oricărei moștenitor.
raluk0207, utilizator
raluk0207 mulțumesc frumos pt răspuns. Același lucru îl știam și eu doar ca îmi zicea cineva ca nu intra nici bunica nici soția supraviețuitoare. Întra doar fiul și copii fiului decedat.
Nu va mai uitați la ce spune "cineva".
Discutați fie cu un notar, fie cu un avocat.
raluk0207
Problema este ca "cineva.ul" acela sunt persoanele din primărie care se ocupa cu întocmirea documentelor!
Care documente?
Din câte știu, doamnele de la starea civila, de la Registrul Agricol și de la Taxe și Impozite nu sunt juriști. Sau cel puțin nu unii foarte competenți.