avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... intrebare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

intrebare

cum se pot investii filele CEC cu formula executorie si care este procedura?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: A. Ionut , Consilier juridic 09:11, 4 Ianuarie 2010

Investirea cu formulă executorie a filelor CEC pentru punerea în executare rezultă din dispoziţiile art. 53 alin. 3 din Legea nr. 59/1934.
Va adresati judecatoriei printr- o cerere.

Numai bine,
dupa ce fac cerere ,care este procedura ulterioara,cum imi recuperey banii?
in baza investirii cu titlu executoriu a respectivului instrument de plata veti apela la un executor judecatoresc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cec - nelamuriri despre investirea cu formula executorie stepetrache stepetrache am marea rugaminte de a imi spune ce trebuie sa fac in continuare pentru a putea sa ridic de la instanta cecul investit cu formula executorie. Concret, am ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin depus dupa scadenta pneuros pneuros Se poate investi cu putere executorie un bilet la ordin depus dupa scdenta cu 4 zile? (vezi toată discuția)
Fila cec poate constitui titlu executoriu? ContSters69460 ContSters69460 Fila CEC lasata garantie pt niste lucrari, poate constitui titlu executoriu, si implicit se poate executa debitorul, fara ca respectiva Fila CEC sa fie ... (vezi toată discuția)