Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere. sau Contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere. sau Contract de vanzare cumparare cu ...

Contract de intretinere. sau
Contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

Va rog sa ma ajutati în acest caz :

O persoană căsătorită poate sa incheie contract de întreținere cu altcineva,din afara familiei,fara a se solicită acordul scris al soțului ?Soții nu sînt obligați să si acorde reciproc intretinere?
În cazul în care răspunsul primei intrebari este : Da , va rog,comunicati mi care este contractul ideal în acest caz si ce condiții speciale se impun.
Poate fi atacat ulterior contractul de intretinere de catre membrii familiei,care au vocație succesorala?
Va multumesc pentru intelegere si colaborare.
Cu respect, ABANA1

Da, poate, nu e necesar acordul sotului cat e bunul lui propriu. Face ce vrea cu ea, o vinde sau incheie un contract de intretinere cu cine vrea.
Isi datoreaza sotii intretinere pe timpul vietii si nevasta nu il ingrijeste pt casa.
Contractul nu are de ce sa fie atacat daca debitorul isi respecta oblogatiile.
Poate ca ar trebui sa nu o mai luati pe ghicite si sa intrebati ce va intereseaza in mod real.
Ati mai deschis azi subiect pe tema asta.
Va multumesc pentru raspuns.
Nu poate fi atacat acest contract nici în cazul în care,s a încheiat cu o persoana care avea o boală incurabilă grava,iar intretinutul a decedat după o săptămîna de la semnarea contractului?
Nu poate fi atacat nici daca suma reprezentînd contravaloarea casei nu a fost virata în contul intretinutului ?
Va multumesc.
eu cred ca ar trebui sa dati toate detaliile de la inceput, nu cu portia, sa prezenati exact situatia, ca altfel, ne pierdem reciproc vremea.
Nu va supărați,eu am întrebat foarte clar si explicit,de la început,dar,dumneavoastra mi ati raspuns astfel,încît,răspunsul nu a acoperit nedumeririle exprimate în intrebarile inițiale.De aceea am completat ulterior.Nici acum nu mi ati raspuns,dar mi ati facut observație.
Va rog foarte mult sa nu va supărați,dar,
nefiind specialist,va rog considerati ma ca un elev care adresează intrebari domnilor profesori,pentru a elucida nelamuririle.
Va multumesc pentru empatie si pentru intelegere.
Cu respect,
ABANA 1
Eu nu ma supar, numai ca daca dati franturi dintr-o situatie, nu va ajuta cu nimic.
Spuneti exact care e situatia de la inceput, dati toate datele si apoi, puneti intrebarile.
In mod normal , daca a fost vb de un contract de intretiner,e nu se pune problema si platii unui pret, ca nu ar avea sens sa dea si bani si sa si il intretina pe vanzator. Poate cel mult, da o suma, parte din pretul casei si sa presteze intretinere pentru restul.
Apoi, pretul, putea fi platit si cash pana intr-o valoare, asa ca faptul ca nu i-ati vazut in cont, nu e motiv de atac al actului.
Ati deschis pana acum 3 subiecte, au legatura intre ele ?
gi-jane2, moderator