avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, sunt salariat contractual , angajat al unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, sunt salariat contractual , angajat al unei primarii, ...

Buna ziua, sunt salariat contractual , angajat al unei primarii, bugetar deci. De cateva zile se poarta discutii la servici referitor la acestă majorare a salariului minim prevăzută în HG 4/2021 și înghețarea(plafonarea sau cum o fi mai corect) salariilor bugetarilor. Daca salariul meu de incadrare se calculeaza prin înmulțirea coeficientului aprobat de consiliul local cu salariul minim pe economie la care se adauga apoi sporul de vechime( sau gradația), la acest moment , adica data de azi 10.02.2021, acel coeficient cu ce se inmulțeste cu cel prevazut de hg 935/2019 ( care culmea este abrogată )sau cu cel din HG 4/2021? Inreb pentru ca asa cum am spus parerile sunt contadictorii. Se sustine ca salariile bugetarilor sunt inghetate
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:58, 10 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit OUG 226/2020, în anul 2021, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menține la același nivel cu cel ce se acordă pentru luna decembrie 2020 în măsura în care personalul ocupă aceeași funcție și își desfășoară activitatea în aceleași condiții.

In opinia mea, nu vi se va mai calcula un nou salariu raportat la salariul minim stabilit prin HG 4/2021.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actualizare salariu functionar public Faranumebun Faranumebun Lucrez intr-o primarie ca si consilier superior gradatia 5. Salariile au fost stabilite conf lg 153/2017 printr-o hotarare de consiliu local au fost stabiliti ... (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Va rog, de la 1 ianuarie 2020 conform HG nr. 935/2019, este de 2.230 lei lunar, suntem bugetari sub coordonarea DGASPC, de la 01.01.2020 se majoreaza ... (vezi toată discuția)
Buna ziua.În luna noiembrie 2018 am susținut un concurs de ... MireaM MireaM Buna ziua.În luna noiembrie 2018 am susținut un concurs de angajare într-o instituție bugetară pentru un post de muncitor calificat III, în urma căruia ... (vezi toată discuția)