Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna seara, Ma poate obliga gradinita(entitate ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna seara, Ma poate obliga gradinita(entitate privata) sa duc ...

Buna seara,
Ma poate obliga gradinita(entitate privata) sa duc copilul doar cu masca? Precizez ca are sub 5 ani.
Multumesc.
Potrivit Ordinul 874/2020, in funcție de evaluarea riscului, efectuată de medicul de medicina muncii al unității, pot exista unele excepții de la purtarea mastii , astfel:
a) angajatul este singur în birou;
b) persoana suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare;
c) persoana desfășoară activități fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescută etc.);
d) prezentatorii TV și invitații acestora, cu condiția respectării distanței de 3 metri între persoane;
e) copiii cu vârsta mai mică de 5 ani.