Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Am fost in concediu in luna ianuarie 2021 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Am fost in concediu in luna ianuarie 2021 si mi-au ...

Bună ziua! Am fost in concediu in luna ianuarie 2021 si mi-au fost decontate serviciile turistice (voucher). Acum se anunță că vouchere pe anul acesta nu se mai acordă. În situația mea dacă se dă legea sau OUG (că se anulează voucherele turistice) aceasta se aplică și pentru trecut? Va trebui să inapoiez banii?
Nu se acorda vouchere pentru anul 2021.... dvs ce vouchere ati folosit?
Bună ziua!
La instituția unde lucrez nu se eliberează vouchere dar se decontează factura eliberată de operatorul din turism. Plătesc cu banii proprii și depun la instituție pentru decontarea serviciilor turistice, factura și chitanța eliberată de operatorul din turism. Am fost la ski în ianuarie și pe pe 18 ianuarie am depus factura pentru decontare La data aceea (18 ian. 2021) exista un ordin de ministru (probabil ca odată cu viitoarea OUG, să se revină asupra acestui ordin) care prevedea că se decontează serviciile turistice pe 2021, iar acum este posibil să apară o OUG că nu se mai acordă servicii turistice pe 2021. Întrebarea este dacă această viitoare OUG mă va afecta sau nu?
Cu stimă!
1. In anul 2021, autoritățile și instituțiile publice,indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, inclusiv activităţile finanţate integral din venituri proprii, înfiinţate pe lângă instituţiile publice, precum și serviciile publice autonome de interes naţional, cu personalitate juridică, reglementate prin Legea nr. 41/1994 privind organizarea și funcționarea Societății Române de Radiodifuziune și a Societății Române de Televiziune, cu modificările și completările ulterioare, nu acordă vouchere de vacanță.

2.. În cazul personalului militar, poliţiştilor, funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare şi personalului civil din instituţiile publice de apărare, ordine publică şi securitate naţională, decontarea sumelor reprezentând servicii turistice cuvenită în anul 2020 se poate efectua şi pentru serviciile prestate în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2021 de orice structură de primire turistică aflată pe teritoriul României, în limita valorică a diferenţei dintre limita valorică prevăzută pentru anul 2020 şi cuantumul decontat efectiv personalului pentru serviciile prestate acestuia în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2020