Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se mai deconteaza serviciile de cazare, in valoare de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se mai deconteaza serviciile de cazare, in valoare de 1450 lei, ...

Se mai deconteaza serviciile de cazare, in valoare de 1450 lei, pentru politisti, incepand cu 01.11.2023?
Prin derogare de la prevederile art. 1 alin. (2) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 8/2009, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 94/2014, cu modificările și completările ulterioare, în perioada 1 ianuarie 2024-31 decembrie 2026 pentru personalul militar, polițiștii, polițiștii de penitenciare și personalul civil din instituțiile publice de apărare, ordine publică și securitate națională ale căror solde lunare nete/salarii lunare nete sunt de până la 8.000 lei inclusiv, se decontează serviciile turistice prestate de orice structură de primire turistică clasificată aflată pe teritoriul României, achiziționate direct sau prin intermediul unei agenții de turism licențiate, în limita a 1.600 lei anual pentru un salariat.
Am citit ca, incepând cu 1 noiembrie 2023, s-au anulat, până la 1 ianuarie 2024, dreptul angajaților din instituțiile de forță ale României de a deconta serviciile turistice, adica, acel voucher de vacanță...