Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... buna ziua, daca debitoarea nu detine niciun fel de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

buna ziua, daca debitoarea nu detine niciun fel de bunuri in ...

buna ziua, daca debitoarea nu detine niciun fel de bunuri in patrimoniu, biletul la ordin constituie o veritabila garantie a creantei conform art. 5 punctul 15 din Legea nr. 85/2014? respectiv art 159. cum va fi inscrisa creanta unui asemnea creditor ce invoca un bilet la ordin ca si garantie a creantei sale.
Din punctul meu de vedere creditorul care detine un bilet la ordin va fi inscris in tabelul de creante la ordinea de prioritate corespondenta tipului de creanta.

Altfel spus daca este vorba despre o creanta reiesind din activitate va fi inscris ca si creanta chirografara reiesind din activitate.

Faptul ca a fost emis un bilet la ordin ca instrument de garantare nu schimba rangul creantei in creanta garantata.

Sper sa va fie de folos informatiile.