Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poate dezvoltatorul sa impuna felul in care imi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poate dezvoltatorul sa impuna felul in care imi amenajez balconul?

Buna ziua, urmeaza sa ma mut intr-un complex nou. In regulamentul de ordine interioara este specificat faptul ca locatarii nu pot modifica fatadele cladirilor decat cu acordul asociatiei se proprietari (ceea ce mi se pare normal).

Unul dintre vecinii mei a hotarat sa foloseasca un sistem pe baza de scripeti pentru a usca rufele pe balcon. Dezvoltatorul i-a impus sa il dea jos pe motivul ca afecteaza fatada blocului.

Ce temei legal are dezvoltatorul pentru o astfel de cerere si cat de departe poate sa duca? Spre exemplu, eu doresc sa imi pun ghivece de flori ce vor atarna din tavan. Am voie?

Este balconul considerat spatiu comun?

Va multumesc
alexandrubau, utilizator
Exista HCLM unde autoritatile publice locale interzic cu desavarsire modificarea aspectului exteriorului imobilelor de locuit in comun,lasarea la vedere de rufe la uscat
Exteriorul imobilului de locuit in comun este format din peretele exterior al cladirii
Daca balcoanele nu sunt inchise ,atunci partea exterioara a balcoanelor reprezinta parte comuna fatada condominiu