Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Vanzare haine purtate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Vanzare haine purtate

Buna seara!Sunt nou pe avocatnet si as dori sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Atat eu cat si soția avem foarte multe haine pe care nu le mai purtam(geci,bluze,blugi,etc)Insumate,probabil este vorba de sute de articole in sensul ca atat sifonierele de acasa cat si cele de la tara sunt tixite de astfel de haine.Multe dintre ele sunt haine de firma pe care le-am cumparat cu o gramada de bani,dar care nu ne mai vin sau ne-am saturat de ele.
Am vrea sa le scoatem la vanzare pe Olx,Okazii,etc si sa le trimitem doritorilor prin posta sau cirier.Este legal sa facem.acest lucru?Trebuiesc platite ceva taxe?Va multumesc pt timpul acordat!
nu se plateste impozit sau ate taxe.
gi-jane2, moderator
Multumesc!Ma gandeam sa nu am probleme si sa se creada ca facem comert sau alte nebuloase.

gi-jane2 a scris:

nu se plateste impozit sau ate taxe.

Nu sunt probleme atata timp cat puteti reiese ca sunt lucruri personale (nu trebuie sa dovediti cu acte ci cu situatia de fapt).
Iulian MANEA, Contabil