avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Revin cu intrebare la obiect : Conform lege nr.263, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Revin cu intrebare la obiect : Conform lege nr.263, art. 55 am ...

Revin cu intrebare la obiect :
Conform lege nr.263, art. 55 am dreptul la aproape 9 ani de reducere a limitei de varsta de pensionare datorati grupei I+II,dar conform art.60(1) si art.65(5) am dreptul si la diminuarea varstei cu 2 ani ,pentru ca am locuit in oras poluat- mai putin de 11 ani.

De ce nu se poate calcula astfel ?
Care este legea sau articolul care explica acest lucru - NU SE CUMULEAZA ?

Va multumesc mult !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:50, 17 Februarie 2021
Din raspunsul CNPP:
................
In textul legii 263/2010 nu exista nicio reglementare care sa prevada transformarea pensiei anticipate partiale stabilita in conditiile prevazute de art.65(1) din lege, in pensie anticipata partiala stabilita in conditiile prevazute de art.65(5) din lege.
Eu desi nu am nicio legatura cu aceste prevederi am cerut informatii de la CNPP, puteti sa o faceti si d-voastra.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Februarie 2021
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am 61 ani, 38 ani cotizati si beneficiez de reducerea ... Iordan C Iordan C Buna ziua, Am 61 ani, 38 ani cotizati si beneficiez de reducerea varstei de pensionare pentru ca locuiesc de mai mult de 30 de ani in zona ... (vezi toată discuția)
Procentul de diminuare a pensiei anticipate partiale Bora Irina Bora Irina Vă rog dacă mă puteţi lămuri referitor la art. 65(4) din Legea pensiilor nr.263/2010: \"Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din ... (vezi toată discuția)