Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Ca angajator, sunt obligat sa-i retin ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Ca angajator, sunt obligat sa-i retin veniturile salariale ...

Buna ziua,
Ca angajator, sunt obligat sa-i retin veniturile salariale unui angajat cu contract de munca partial (2h -venituri lunare de 336lei) in cazul in care a fost instituita poprirea de catre directia de taxe si impozite?inspectorul DITL a spus ca nu pot invoca dispozitiile art.729.Va multumesc
Angajatul dvs are termen de 15 zile calendaristice să depună la judecătorie contestație la executare, unde va invoca prevederile art. 729 alin. (3) Cod procedură civilă.
Dvs ca terț poprit puteți invoca acest articol, dar se pare că executorul ANAF abuzează, și rămâne deschisă calea instanței.