Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare succesiune Buna ziua, Sora tatalui a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare succesiune Buna ziua, Sora tatalui a renuntat la succesiune ...

Contestare succesiune

Buna ziua,

Sora tatalui a renuntat la succesiune in favoarea tatalui meu. Fiul ei are acum pretentii la pamanturi. Masa succesorala consta in terenul casei bunicilor, pe care noi am construit o casa noua si terenuri agricole.
Mentionez ca parintii mei au ingrijit-o pe bunica bolnava de Alzheimer toata viata.
Poate fi contestata succesiunea de urmasii matusii si care e procedura legala?
Va multumesc!
Conteaza ce inseamna exact " a renuntat la succesiune", daca nu exista o declaratie de renuntare , inseamna ca nu a renuntat in realitate.
Daca exista declaratie, fiul nu mai are ce ataca si ce solicita.
Banuiesc ca exista declaratia respectiva, din moment ce atunci cand am facut succesiunea si partajul (intre mama si noi) notarul ne-a comunicat ca fiul matusii nu mai are de ce sa se prezinte.

Si daca nu mai exista cale de atac, in ce conditii se mai poate ceda sau nu o parte din teren in favoarea lui?

Multumesc!
Cititi certificatul de mostenitor dupa bunicii paterni.
Declarația mătușii trebuie să fie consemnată la rubrica renuntatori.
Da, apare: Sunt străini de succesiune prin neacceptare.

Deci în cazul aceasta moștenirea nu mai poate fi contestată de nimeni?

Și dacă prin absurd, am vrea să le cedăm o parte din terenuri, urmașilor mătușii, care ar fi procedura?

Mulțumesc!
Trebuie să faceți documentația cadastrala, să intabulati certificatul de mostenitor după tata si dupa încheiati cu verii un contract de donație sau de vanzare