avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare succesiune Buna ziua, Sora tatalui a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare succesiune Buna ziua, Sora tatalui a renuntat la succesiune ...

Contestare succesiune

Buna ziua,

Sora tatalui a renuntat la succesiune in favoarea tatalui meu. Fiul ei are acum pretentii la pamanturi. Masa succesorala consta in terenul casei bunicilor, pe care noi am construit o casa noua si terenuri agricole.
Mentionez ca parintii mei au ingrijit-o pe bunica bolnava de Alzheimer toata viata.
Poate fi contestata succesiunea de urmasii matusii si care e procedura legala?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 22:01, 18 Februarie 2021
Conteaza ce inseamna exact " a renuntat la succesiune", daca nu exista o declaratie de renuntare , inseamna ca nu a renuntat in realitate.
Daca exista declaratie, fiul nu mai are ce ataca si ce solicita.
Banuiesc ca exista declaratia respectiva, din moment ce atunci cand am facut succesiunea si partajul (intre mama si noi) notarul ne-a comunicat ca fiul matusii nu mai are de ce sa se prezinte.

Si daca nu mai exista cale de atac, in ce conditii se mai poate ceda sau nu o parte din teren in favoarea lui?

Multumesc!
Cititi certificatul de mostenitor dupa bunicii paterni.
Declarația mătușii trebuie să fie consemnată la rubrica renuntatori.
Da, apare: Sunt străini de succesiune prin neacceptare.

Deci în cazul aceasta moștenirea nu mai poate fi contestată de nimeni?

Și dacă prin absurd, am vrea să le cedăm o parte din terenuri, urmașilor mătușii, care ar fi procedura?

Mulțumesc!
Trebuie să faceți documentația cadastrala, să intabulati certificatul de mostenitor după tata si dupa încheiati cu verii un contract de donație sau de vanzare

Alte discuții în legătură

Bunica mi-a făcut testament pe toate bunurile ei, dar mai sunt moștenitori în afară de mine. care vor fi cotele în acest caz? maia andrei maia andrei Buna ziua! Bunica mea a fost proprietara unei case bătrânești + 1000 m teren si in câmp are 1 hectar . Bunica mi -a lăsat prin testament toate bunurile ei ... (vezi toată discuția)
Succesiune problema si certificat de mostenitor anulat partial anca_g anca_g Buna ziua! In speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns, va detaliez urmatoarea problema: Bunicii sotului meu pe linie paterna au patru copii. Bunicul, ... (vezi toată discuția)
Succesiune Petrina29 Petrina29 buna seara . va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac pentru ca fiul meu minor sa intre in dreptul de mostenitor . bunica paterna a decedat in luna iunie ... (vezi toată discuția)