Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... O persoana a fost pensionată (militar) in 2002 odata ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

O persoana a fost pensionată (militar) in 2002 odata cu restructurarea ...

O persoana a fost pensionată (militar) in 2002 odata cu restructurarea armatei, beneficiaza de pensie militară de serviciu, a primit si solde compensatorii, asa era legislatia atunci.
Dupa trecerea in rezerva și-a continuat activitatea in mediul privat si a acumulat 15 ani de vechime. De curand am aflat că poate beneficia de inca o pensie?
Stiam ca persoana respectivă poate trimite adeverintele la casa de pensii si i se poate recalcula pensia, nu ca poate benficia de înca o pensie platita de stat.
Întrebarea mea este daca acest lucru e posibil de a primi inca o pensie separat de cea militara de serviciu si care este baza legală?
multumesc anticipat
Conform CNPP, pensionarii militari iși pot deschide un nou drept de pensie în sistemul public la împlinirea vârstei de 65 ani
[ link extern ]

sau

Opţiunea pentru pensie militară
[ link extern ] /
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua, am si eu o speta asemanatoare si as avea rugamintea daca poate sa ma ajute cineva: am o ruda, cadru militar, nascut in anul 1967, care s-a pensionat in 2017. De atunci lucreaza ca functionar public in cadrul unei primarii comunale. Intrebarea ar fi: aceasta perioada lucrata dupa pensionare, cum poate sa o valorifice ? La Casa de pensii a M.A.I, sau la Casa de pensii publice ? Si daca la Casa de pensii publice se poate acum sau doar la implinirea varstei de 65 ani ? Va multumesc daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, o informatie.