Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea a plastifiat contractul de vanzare cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea a plastifiat contractul de vanzare cumparare al apartamentului ...

Mama mea a plastifiat contractul de vanzare cumparare al apartamentului original (era deteriorat si a crezut ca asa se pastreza mai bine)
Mai este valabil? Daca nu, ce trebuie sa fac ?
Sa va rugati sa gasiti un notar care sa vi-l accepte la eventualele tranzactii sau pentru legalizarea de copii.
Daca era deteriorat și se distrugea și mai tare, în mod sigur notarul va facea probleme daca era deteriorat in asa fel incat sa dispară elemente din el..
Exista și alte surse pentru a se face verificări.

La consultațiile juridice le.spun la clienți sa vina cu copii xerox după acte și nu cu originalele ca sa nu se distruga.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pt a nu întâmpină dificultăți la eventualele tranzacții încercați să obtineti din timp un duplicat de la instituția emitenta
Institutia emitenta nu mai exista (Vila Constanta), s-a desfiintat dupa '91,'92
Un notar imi poate face duplicat , ori copie legalizata, pe care sa le folosesc ?
Duplicat nu poate sa va faca, pentru ca nu are cum sa reconstituie actul initial.
In cazul copiilor legalizate...depinde de aprecierea notarului.