avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama mea a plastifiat contractul de vanzare cumparare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama mea a plastifiat contractul de vanzare cumparare al apartamentului ...

Mama mea a plastifiat contractul de vanzare cumparare al apartamentului original (era deteriorat si a crezut ca asa se pastreza mai bine)
Mai este valabil? Daca nu, ce trebuie sa fac ?
Cel mai recent răspuns: Irina Pricop , Consilier juridic 15:58, 25 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa va rugati sa gasiti un notar care sa vi-l accepte la eventualele tranzactii sau pentru legalizarea de copii.
Daca era deteriorat și se distrugea și mai tare, în mod sigur notarul va facea probleme daca era deteriorat in asa fel incat sa dispară elemente din el..
Exista și alte surse pentru a se face verificări.

La consultațiile juridice le.spun la clienți sa vina cu copii xerox după acte și nu cu originalele ca sa nu se distruga.
Ultima modificare: Luni, 22 Februarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pt a nu întâmpină dificultăți la eventualele tranzacții încercați să obtineti din timp un duplicat de la instituția emitenta
Institutia emitenta nu mai exista (Vila Constanta), s-a desfiintat dupa '91,'92
Un notar imi poate face duplicat , ori copie legalizata, pe care sa le folosesc ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Duplicat nu poate sa va faca, pentru ca nu are cum sa reconstituie actul initial.
In cazul copiilor legalizate...depinde de aprecierea notarului.

Alte discuții în legătură

Pierdut diploma licenta livia6 livia6 Daca am pierdut diploma de licenta trebuie sa anunt la sediul facultatii pierderea acesteia sau pot merge direct la sediul Monitorului oficial pentru ... (vezi toată discuția)
Contract apartament pierdut lex_ad lex_ad ce se poate face in cazul in care un contract de apartament sa pierdut ......mai exista doar o copie ..dupa contractul respectiv ....ce s epoate face pt. ... (vezi toată discuția)
Acte plastifiate - duplicat care nu se poate legaliza maraV maraV Am plastifiat toate actele de la casa cu multi ani in urma (cand era legal acest lucru), deoarece hartia era de foarte proasta calitate si incepuse sa se ... (vezi toată discuția)