avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS venituri din chirii

Buna ziua, daca am 2 apartamente si le inchiriez, iar la unul contractul de inchiriere este pe numele meu, iar la cel de-al doilea, pe numele sotiei, mai trebuie sa platesc CASS, daca veniturile nu depasesc 12 salarii minime brute pe niciunul dintre ele luate separat?
Ultima modificare: Luni, 22 Februarie 2021
Meseriasul, utilizator
Cel mai recent răspuns: Meseriasul , utilizator 20:06, 22 Februarie 2021
Nu conteaza pe ce nume faceti contractul de inchiriere ci conteaza daca apartamentul e proprietate comuna sau nu. Daca ambele apartamente sunt proprietate comuna, venitul din inchiriere se cosidera egal impartit, fiecare sot va depune declaratia unica cu partea lui de venit, si vedeti daca astfel mai e cazul sa platiti si contributia la sanatate pe fiecare declaratie unica.
Si daca fiecare sot da o declararatie notariala cum ca renunta la veniturile din chirii pentru cate o jumatate de apartament, e posibil ca fiecare sa depuna declaratia unica pentru apartamentul pe care l-a inchiriat el?

george-neagu a scris:

Nu conteaza pe ce nume faceti contractul de inchiriere ci conteaza daca apartamentul e proprietate comuna sau nu. Daca ambele apartamente sunt proprietate comuna, venitul din inchiriere se cosidera egal impartit, fiecare sot va depune declaratia unica cu partea lui de venit, si vedeti daca astfel mai e cazul sa platiti si contributia la sanatate pe fiecare declaratie unica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am inchiriat apartamentul proprietate comuna viorelada viorelada Bună ziua. Am închiriat apartamentul proprietate comuna cu soțul eu, cu contract doar pe numele meu. Pot, începând din 2023 sa fac contract separat, ... (vezi toată discuția)
Inchiriere locuinta la firma proprie Lemil Lemil Buna ziua Am preluat o firma cu o pierdere contabila din anii anteriori. La activitatea pe care o realizez acum as putea sa o aduc pe profit peste vreo 2 ani, ... (vezi toată discuția)
Dețin un apartament și doresc să îl închiriez. jotunder jotunder Bună ziua. Dețin un apartament și doresc să îl închiriez. Fiind în șomaj, nu pot completa declarația 212 către ANAF pentru plata impozitului pe venit ... (vezi toată discuția)