Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS venituri din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS venituri din chirii

Buna ziua, daca am 2 apartamente si le inchiriez, iar la unul contractul de inchiriere este pe numele meu, iar la cel de-al doilea, pe numele sotiei, mai trebuie sa platesc CASS, daca veniturile nu depasesc 12 salarii minime brute pe niciunul dintre ele luate separat?
Meseriasul, utilizator
Nu conteaza pe ce nume faceti contractul de inchiriere ci conteaza daca apartamentul e proprietate comuna sau nu. Daca ambele apartamente sunt proprietate comuna, venitul din inchiriere se cosidera egal impartit, fiecare sot va depune declaratia unica cu partea lui de venit, si vedeti daca astfel mai e cazul sa platiti si contributia la sanatate pe fiecare declaratie unica.
Si daca fiecare sot da o declararatie notariala cum ca renunta la veniturile din chirii pentru cate o jumatate de apartament, e posibil ca fiecare sa depuna declaratia unica pentru apartamentul pe care l-a inchiriat el?

george-neagu a scris:

Nu conteaza pe ce nume faceti contractul de inchiriere ci conteaza daca apartamentul e proprietate comuna sau nu. Daca ambele apartamente sunt proprietate comuna, venitul din inchiriere se cosidera egal impartit, fiecare sot va depune declaratia unica cu partea lui de venit, si vedeti daca astfel mai e cazul sa platiti si contributia la sanatate pe fiecare declaratie unica.