Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am inchiriat apartamentul proprietate comuna
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am inchiriat apartamentul proprietate comuna

Bună ziua. Am închiriat apartamentul proprietate comuna cu soțul eu, cu contract doar pe numele meu. Pot, începând din 2023 sa fac contract separat, jumătate fiecare? În acest caz, dacă suma obținută din închiriere nu depășește 6 salarii minime la fiecare, trebuie plătit Cass-ul? Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Nu puteați sa fi inchiriat și sa depuneți declarație unica doar dumneavoastră dacă fiecare are in proprietate 50% din imobil. În caz de control, o sa i se impună și celuilalt coproprietar impozit de plata restant.
Impozitul a fost plătit pentru întreaga sumă, nu doar jumătate. Nu am știut până acum că dacă apartamentul este trecut pe numele amândurora, trebuie să plătim separat impozit, atâta timp cât suntem o familie. Ce va trebui sa facem de acum încolo?