Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... BUNA ZIUA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

BUNA ZIUA

Buna ziua.Daca sunt divortat iar intre timp m-am recasatorit si impreuna am cumparat o locuinta in care am pus banii jumate /jumate ,insa pe contract ea apare prima persoana si eu a doaua persoana cu UZUFRUCT VIAGER..Intrebarea mea este ;
- daca eu nu voi mai fi, beneficiaza copilul meu de ceva dupa mine? eu din prima casatorie am un copil.
-pe contract suntem trecuti fiecare cu nume diferit ,atunci nu eram casatoriti legal.
-
cine apare primul nu are importanta, important e sa fiti proprietar cu cota egala si din ce ziceti, v-a fentat daca aveti doar drept de uzufruct. Dupa decesul dvs dansa va fi proprietar deplin.
cititi insa cu atentie contractul.
Inteleg ca locuinta a fost cumparata de actuala dvs sotie, anterior casatoriei, iar dvs sunteti doar uzufructuar.
Asta inseamna ca imobilul este bunul propriu al sotiei dvs.
La intrebarea daca va beneficia de ceva copilul dvs, raspunsul depinde de ordinea deceselor.
Daca veti deceda dvs primul, copilul nu va mosteni locuinta respectiva.
Daca va deceda sotia prima, dvs o veti mosteni, in calitate de sot supravietuitor, iar mai departe, cota dvs va fi mostenita de copil.

Nuuu......locuința este cumpărate de amîndoi...inainte de cununie..

gi-jane2, moderator
Deci sunteti coproprietari, în cote egale de 1/2.
M-ati derutat cu "prima persoana", "a doua persoana". Juridic, nu are nicio relevanță cine e primul in contract.
In acest caz, daca decedați dvs primul, jumătatea dvs se va împărți între sotie (1/4) si copilul dvs (3/4).
Dacă decedeaza soția prima, jumătatea ei se va împărți între dvs, ca sot supraviețuitor și rudele soției.
Cota dvs depinde de rudele soției cu care veniti la succesiune.
insa pe contract ea apare prima persoana si eu a doaua persoana cu UZUFRUCT VIAGER.

eu nu as fi asa sigura ca omul e proprietar in cota egala.
Cred ca omul are uzufruct si femeia e nud proprietar tocmai ca in cazul decesului dvs, copilul dvs sa nu aiba ce mosteni.
Daca puneti mana pe contract, citati-ne de acolo, pe contract, scrie exact cine si ce are.
gi-jane2, moderator