avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Daca am descoperit in actele contabile ale ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Daca am descoperit in actele contabile ale unei asociatii ...

Buna ziua. Daca am descoperit in actele contabile ale unei asociatii de propietari probleme grave acestea fiind din anul 2012,2013,2014,2015 se mai poat face demersuri impotriva celor vinovati ? Vorbim de lipsa a multor sute de milioane dar si de plati fictive bagate in contabilitate .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: caradis , utilizator 20:24, 24 Februarie 2021
Pare sa fie vorba de infracțiuni.
Mergeți la avocat cu actele ca sa discutati și sa va îndrume in.concret.
Trebuie depusa o plângere penala motivata in fapt si in drept.
Pe parte civila poate fi foarte complicat și va costa foarte mult un avocat bun.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cred ca puteti prezenta comitetului situatia soldurilor si apoi sa hotarasca ei. Oricum, presedintele actioneaza in judecata pe cei vinovati.Am intalnit presedinti care au hotarat ca este prea lung procesul,nu se stie dc au ce sa-i ia fostului administrator...
In mod normal, conducerea asociației răspunde dacă nu acționează dar oamenii nu știu ce drepturi au in virtutea legii.
Ar trebui ca adunarea generala sa decidă dacă 50 000 lei nu reprezinta interes sau ca nu se vor putea recupera banii din varii motive.
Tot blocul ar susține cheltuielile cu avocatul.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc de raspuns .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorie prescrisa de instanta cocosioanalr cocosioanalr Buna seara, Va rog daca se poate sa ma ajute cineva in urm.problema, sunt administrator a unei Asociatii de proprietari pe care am preluat-o in oct 2011 ... (vezi toată discuția)
Furt de la asociatia de proprietari-administrator fugit maria_44 maria_44 Buna ziua, La asociatia de locatari s-au delapidat sume colosale, numai la apa rece este o restanta peste 500.000 lei si o sa se taie apa rece, umeaza ... (vezi toată discuția)
Accident de munca Adelina t Adelina t Am si eu o problema juridica........................In data de 11.03.2004 a avut loc un accident de munca. S-a facut plangere penala care a fost solutionata ... (vezi toată discuția)