Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Daca am descoperit in actele contabile ale ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Daca am descoperit in actele contabile ale unei asociatii ...

Buna ziua. Daca am descoperit in actele contabile ale unei asociatii de propietari probleme grave acestea fiind din anul 2012,2013,2014,2015 se mai poat face demersuri impotriva celor vinovati ? Vorbim de lipsa a multor sute de milioane dar si de plati fictive bagate in contabilitate .
Multumesc
Pare sa fie vorba de infracțiuni.
Mergeți la avocat cu actele ca sa discutati și sa va îndrume in.concret.
Trebuie depusa o plângere penala motivata in fapt si in drept.
Pe parte civila poate fi foarte complicat și va costa foarte mult un avocat bun.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cred ca puteti prezenta comitetului situatia soldurilor si apoi sa hotarasca ei. Oricum, presedintele actioneaza in judecata pe cei vinovati.Am intalnit presedinti care au hotarat ca este prea lung procesul,nu se stie dc au ce sa-i ia fostului administrator...
In mod normal, conducerea asociației răspunde dacă nu acționează dar oamenii nu știu ce drepturi au in virtutea legii.
Ar trebui ca adunarea generala sa decidă dacă 50 000 lei nu reprezinta interes sau ca nu se vor putea recupera banii din varii motive.
Tot blocul ar susține cheltuielile cu avocatul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc de raspuns .