Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Am achizionat case de marcat in anii 2018 2019 si 2020
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Am achizionat case de marcat in anii 2018 2019 si 2020

Am achizionat case de marcat in anii 2018 2019 si 2020 ... se poate scadea valoarea caselor de marcat in trimestrul 1 2021? tin sa precizez ca impozitul pe venit este mai mic decat valoarea caselor si atunci va trebui sa il tot reportez nu ?
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Prevederea legala este ca scaderea valorii caselor de marcat puse in functiune in anii 2018, 2019 si partial in 2020 pana la intrarea in vigoare a Legii 153/24 iulie 2020 se poate face in trim 4 /2020, in limita impozitului pe venit microintreprinderi din acest trimestru, eventuala diferenta ramasa neacoperita fiind reportata pentru urmatoarele 28 trimestre. Dupa aparitia legii 153/2020 (deci incepand cu trim 3 /2020) orice achizitie de case de marcat se scade din impozitul pe venit microintreprinderi din trimestrul cand se pun in functiune.