Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua mă confrunt cu o problemă legată de un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua mă confrunt cu o problemă legată de un contract ...

Bună ziua mă confrunt cu o problemă legată de un contract de inchiriere.Am inchiriat un apartament iar chiriașii nemaiplatind chiria de două luni,am decis să îi evacuăm. Am plătit la avocat,executor iar sentinta care a venit acum două zile ....se execută silit pentru neplata chiriei dar nu se pot evacua până în 5 iunie,când expiră contractul. Vă rog să îmi spuneți,dacă se face apel,asa cum spune avocatul,sunt șanse să plece mai repede,în ideea că au distrus locuința,?Bineînțeles că apelul implica alte cheltuieli,sau să așteptăm lume iunie?Mulțumesc.
atunci e ciudata hotararea judecatorului, puteti apela hotararea, insa cereti si opinia altui avocat.
Domnule avocat Niculescu,argumentul folosit de d-na judecator a fost că 'contractul inceteaza in 5 iunie si'conform art.1809 CCiv.nu se poate evacua
art1800
Dacă locatarul modifică bunul ori îi schimbă destinația sau dacă îl întrebuințează astfel încât îl prejudiciază pe locator, acesta din urmă poate cere daune-interese și, după caz, rezilierea contractului.

conteaza mult ce e in dosar, ce ati cerut, in ce baza etc.