Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere

Bună ziua! Fiul meu major, aflat în continuarea studiilor, a solicitat sa-i plătesc o pensie de întreținere. Eu am un venit net de 5000 lei. Având în vedere ca o am și pe mama în îngrijire, sens în care am încheiat un act notarial prin care ma oblig s-o ajut lunar cu suma de 2000 lei, și ca legea prevede ca nu pot plăti mai mult de jumătate din venitul net, înseamnă că eu voi fi obligat sa-i dau fiului meu major doar 500 lei lunar? Va tine cont instanta de actul notarial pe care l-am încheiat cu mama mea?
toteueu, utilizator
Daca nu ati adus-o pe mama in discutie la font, nu o puteti aduce in apel. Dvs atacati solutia ca nelegala, netemeinica, ori nu puteti aduce o cerere si o proba noua in apel.
Dar totuși este vorba despre o situație noua, pe care nu am putut s o prevăd.
Decizia 9/2020 a ICCJ spune ca se pot administra și probe noi
toteueu, utilizator