Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara ! Un angajat a primit o adresa din partea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara ! Un angajat a primit o adresa din partea institutiei ...

Bună seara ! Un angajat a primit o adresa din partea institutiei noastre publice in ziua de vineri, 29.01.2021, ora 14.00.
Angajatul trebuia sa raspunda in scris in termen de 5 zile LUCRATOARE. .....

Angajatul a trimis institutiei, prin Email un Raspuns scris, dar tocmai vineri, 05.02.2021, la ora 18,30, cand nu mai era program de lucru.
Angajatul a trimis institutiei si prin Posta un Raspuns scris, dar tocmai sambata, 06.02.2021, ora 12,30.

Directorul le-a inregistrat pe amandoua Raspunsuri, cum era normal, Luni, 08.02.2021, in zi de lucru a institutiei.

Fiind o situatie care este din afara unui proces, juristul ne-a spus ca: in privin?a calculului termenelor nu se aplica Codul de procedura civila, ci se aplica dispozitiile Codului civil.

In Codul civil ? se spune ca:

CODUL CIVIL din 17 iulie 2009 (Legea nr. 287/2009)*) ? Republicare
Art. 2553: Termenul stabilit pe zile
(1)Cand termenul se stabileste pe zile, nu se iau in calcul prima si ultima zi a termenului.
(2)Termenul se va implini la ora 24,00 a ultimei zile.
(3)Cu toate acestea, daca este vorba de un act ce trebuie indeplinit intr-un loc de munca, termenul se va implini la ora la care incetează programul normal de lucru. Dispozitiile art. 2.556 raman aplicabile.

1.
Spre deosebire de sistemul anterior (sistemul intermediar), NCC reglementeaza, ca si in cazul termenelor de procedura sistemul de calcul al termenelor de prescriptie pe zile libere, fara a lua in calcul nici ziua in care incepe sa curga, nici ultima zi a termenului.
2.
In cazul comunicarilor facute prin fax sau email, daca receptia a avut loc in timpul programului de lucru, ele vor fi inregistrate in acea zi, in caz contrar fiind inregistrate in ziua urmatoare.
AFRASINEI Madalina;colectiv, Noul Cod Civil comentat din 20-feb-2013, Hamangiu

Pentru că exista o contradictie,
Va rugăm frumos sa ne ajutati cu un raspuns:
- care era ultima zi in care angajatul trebuia sa raspunda in scris ? - vineri, 05.02.2021 ? sau sambata, 06.02.2021 ? ?.. sau Luni, 08.02.2021, in zi de lucru a institutiei ?
08.02.2021 era ultima zi de depunere a raspunsului.
Dacă în Noul Cod Civil - se spune că :

In cazul comunicarilor facute prin fax sau email, daca receptia a avut loc in timpul programului de lucru, ele vor fi inregistrate in acea zi, in caz contrar fiind inregistrate in ziua urmatoare

Se va lua acest lucru în calcul.?

Ce înțeles are acest text ?
Orice s-ar posta , 08.02.2021 era ultima zi de depunere a raspunsului.
Vă mulțumim frumos pentru lămuriri !