Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune trimisa prin fax - se ia in calcul ora ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune trimisa prin fax - se ia in calcul ora trimiterii ? sau ora primirii Faxului ?

Buna dimineata !

O actiune a fost trimisa prin fax.

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns:

- se ia in calcul ora trimiterii ?
sau ora primirii Faxului ?

Daca actiunea s-a transmis la ora 23,50,
si s-a primit de catre Tribunal la ora 00,08,

ce ora se va lua in calcul ?
Buna ziua,

Niciuna dintre cele doua variante. Se va lua in calcul momentul in care grefierul inregistreaza cererea. Iar un alt moment important este legat de ora la care activitatea inceteaza pentru public.

105. Toate actele depuse prin fax sau e-mail după ora încheierii programului de lucru al instanței sunt înregistrate a doua zi, fiind considerate depuse la data înregistrării, în conformitate cu prevederile art. 199 din Codul de procedură civilă.

106. Așadar, în situațiile supuse analizei, ceea ce produce consecințe juridice cu privire la depunerea în termen a unui act de procedură este data înregistrării înscrisului la instanță, care trebuie efectuată în interiorul termenului procedural, iar nu data trimiterii actului prin poșta electronică sau prin fax, chiar și după închiderea activității instanței.

Pentru mai multe detalii puteti citit HP de la ICCJ 34/2017. Alta este povestea cu trimiterea documentelor prin posta cu recomandata.
Cu alte cuvinte daca fost vorba despre o cale de atac trimisa în ultima clipă/zi (în afara orelor de program) prin email și a fost înregistrata în ziua următoare probabil este tardiv formulată ,aceiași situație și în cazul în cazul unei acțiuni care tb formulată intr un anumit termen.Daca acțiunea nu era necesar sa fie formulată intr un anumit termen,nu mai contează pt dvs cand a fost înregistrată.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Colegul de la Resurse Umane mi-a spus ca in procesul civil in care este judecat un salariat a trimis actele de personal prin FAX, dupa ora 16,10.
Or, programul instantei la Registratura este pana la ora 13,00.

Colegul mi-a mai spus ca a mers la Consiliul Judetrean sa primeasca un sfat
cum sa procedeze cu actele salariatului
si i s-a spus ca prin luna 01.2019 - ar fi modificari ale Codului de procedura civila
de catre o Decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie Bucuresti
si ca incepand cu acest an
sunt in termen depuse si FAX-ul si Email-ul,
luandu-se in calcul ca actele s-au trimis in acea ultima zi,
chiar daca s-a terminat programul la instanta de judecata.

Colegul mi-a mai spus ca de la Consiliul Judetrean
i s-a pus si cateva intrebari logice:
- daca instanta de judecata nu ar deschide FAX-ul si Email-ul,
decat dupa cateva zile,
acest lucru ar insemna ca actele trimise nu sunt in termen ?
sau
- daca la instanta, FAX-ul este stricat,
iar partea a cerut judecarea in lipsa,
actele nu s-ar mai lua in calcul ca trimise ?

Va rugam sa va spuneti care este parerea dumneavoastra.
Exista vreo modificare a Codului de procedura civila
in sensul ca Fax-ul /Email-ul trimis in cele 24 de ore ale ultimei zile de depunere
se ia in calcul ca fiind trimis in termen, iar actele depuse in termen ?

oanaportar, utilizator
Aveti decizia de la ICCJ mai sus, indicata de catre mine, o puteti lectura ca sa va elucidati.
Daca faxul nu merge, atunci dvs veti sti asta pentru ca veti vedea in confirmare ca nu s-a trimis. Iar instanta verifica emailul si faxul zilnic.

Finalmente, asta este situatia, daca trimiteti prin mail nu echivaleaza cu trimisul prin posta cu recomandata.
Va multumesc din suflet pentru lamuriri !