Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara.am o intrebare urgenta.sunt in divort la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara.am o intrebare urgenta.sunt in divort la notar.pe ...

Buna seara.am o intrebare urgenta.sunt in divort la notar.pe 8.03.2021 ecpira termenul.de 30 zile.eu sunt in strainatate si ma intorc abia pe 23.03.asi dori sa stiu cum pot prelungi termenul de 30 zile,daca se poate si pe baza carui articol civil.ce ar trebui sa fac? Multumesc anticipat.
Nu puteti.reluati procedura.
Deci sa inteleg ca trebuie sa o iau de la inceput?da....dar situatia este ca eu nu pot pleca din cauza carantinei.,care nu-mi permite acest lucru.sunt intr-o zona de risc in Austria si zona este inchisa .deci...?multumesc.
divortati in instanta prin reprezentant.
Deci...?
Presupun ca atunci cand ati depus cererea de divort, ati fost informat ca la termenul de 30 de zile (care a fost fixat si comunicat, de comun acord cu dvs), trebuie sa veniti personal.
Daca stiati ca aveti o situatie dificila si exista riscul sa nu va puteti prezenta la termen, trebuia sa va fi adresat direct instantei.
Trebuie sa fiti prezent personal. Acest dosar va fi respins.
Trebuie sa reluati procedura, sa achitati un alt onorariu si sa treaca o altă perioada de gândire.
Mai bine contactati un avocat si depuneti cererea de desfacere a casatoriei prin acord prin intermediul avocatului, la instanta. Făcând dovada ca sunteti in strainatate nu sunteti obligat a fi prezent la proces, putand sa va reprezinte avocatul.
Avocat Neagu Elena, Avocat