Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am un copil de 3 ani din afara casatoriei, as vrea sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am un copil de 3 ani din afara casatoriei, as vrea sa stiu daca ...

Am un copil de 3 ani din afara casatoriei, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa ii schimb numele , sa nu mai poarte numele tatalui.
Nu.
Da, pe cale administrativa, daca aveti motiv temeinic si acordul tatalui. Daca aveti motiv temeinic si tatal nu isi da acordul, instanta poate suplini acordul tatalui.
Intrebarea e, ce motiv aveti ?
gi-jane2, moderator
Ce motiv temeinic poate exista pentru un copil in varsta de 3 ani?

Exista varianta casatoriei si adoptiei copilului dv. de catre noul dv. sot cu acordul tatalui copilului.
Nu stiu ce motiv ar putea avea, de aia am si intrebat.
Poate numele e indecent sau urat sau greu de pronuntat sau de provenienta straina sau mama vrea sa il cheme ca pe ea, habar nu am .
Vad ca pe cea care a intrebat nu o mai intereseaza subiectul, deci nu are sens sa ne batem capul cu el.