avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am un copil de 3 ani din afara casatoriei, as vrea sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am un copil de 3 ani din afara casatoriei, as vrea sa stiu daca ...

Am un copil de 3 ani din afara casatoriei, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea sa ii schimb numele , sa nu mai poarte numele tatalui.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:45, 27 Februarie 2021
Nu.
Da, pe cale administrativa, daca aveti motiv temeinic si acordul tatalui. Daca aveti motiv temeinic si tatal nu isi da acordul, instanta poate suplini acordul tatalui.
Intrebarea e, ce motiv aveti ?
Ultima modificare: Vineri, 26 Februarie 2021
gi-jane2, moderator
Ce motiv temeinic poate exista pentru un copil in varsta de 3 ani?

Exista varianta casatoriei si adoptiei copilului dv. de catre noul dv. sot cu acordul tatalui copilului.
Nu stiu ce motiv ar putea avea, de aia am si intrebat.
Poate numele e indecent sau urat sau greu de pronuntat sau de provenienta straina sau mama vrea sa il cheme ca pe ea, habar nu am .
Vad ca pe cea care a intrebat nu o mai intereseaza subiectul, deci nu are sens sa ne batem capul cu el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume PRO7 PRO7 Buna ziua! Subiect:vrem sa schimbam numele de Familie al fetitei noastre! Noi avem nume românesc (POPESCU) ,suntem căsătoriți de doi ani si fetița ... (vezi toată discuția)
Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de familie ... Melania17 Melania17 Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de familie al copilului meu care este al fostului concubin cu numele mamei de familie? Nu ma interesează ... (vezi toată discuția)
Filiatia Cabinet de Avocat Neculai Razvan Alex Cabinet de Avocat Neculai Razvan Alex Urmatoarea situatie: un copil nascut din afara casatoriei. Copilul poarta numele tatalui. Mama copilului doreste sa schimbe numele de familie al copilului dupa ... (vezi toată discuția)