avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara!Mă numesc Petre mă interesează să aflu ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara!Mă numesc Petre mă interesează să aflu la ce ...

Bună seara!Mă numesc Petre mă interesează să aflu la ce vârstă pot sa ies la pensie anticipat nepenalizat ?Data nașterii 02 09 1967!!Mulțumesc!!
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2021
Puiu12, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:47, 28 Februarie 2021
- pensionare la limita de varsta Septembrie 2032 (65 ani );

- pensionare anticipata Septembrie 2027 (60 ani), daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

- pensionare anticipata partiala Septembrie (60 ani), daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie anticipat sau total daca m-am angajat ... Cand pot iesi la pensie anticipat sau total daca m-am angajat in 1986, an in care am plecat si in armata in perioada 10.09.1986 = 14.01.1988? (vezi toată discuția)
Am 25 de ani de munca, pot sa ies la pensie? iosif.kramar iosif.kramar Am 25 de ani de munca ca PR, Pot iesi la pensie anticipat? Indiferent daca voi pierde la pensie. Multumesc frumos. (vezi toată discuția)
Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)