avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie anticipat sau total daca m-am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie anticipat sau total daca m-am angajat ...

Cand pot iesi la pensie anticipat sau total daca m-am angajat in 1986, an in care am plecat si in armata in perioada 10.09.1986 = 14.01.1988?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:45, 29 Mai 2021
Care este data nasterii si stagiul total de cotizare ?
01.10.1967, 34 ani cu armata de 1an și 4luni. Va mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Care este data nasterii si stagiul total de cotizare ?

pensiona anticipata = Octombrie 2027 , la varsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

pensionare la limita de varsta = Octombrie 2032, la varsta standard de pensionare de 65 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara!mă numesc petre mă interesează să aflu la ce ... Puiu12 Puiu12 Bună seara!Mă numesc Petre mă interesează să aflu la ce vârstă pot sa ies la pensie anticipat nepenalizat ?Data nașterii 02 09 1967!!Mulțumesc!! (vezi toată discuția)
Pensionare ionitaaneta ionitaaneta Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) ... (vezi toată discuția)
Limita de varsta pentru pensionare anticipata rusualexandra rusualexandra Am o prietena care ar vrea sa stie daca se poate pensiona anticipat. Are 46 ani si lucreaza din 05.08.1985 fara intrerupere (30 ani). (vezi toată discuția)