Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie:
In timpul casatoriei doi soti cumpara o casa.Impreuna au 2 copii iar dupa ani de casnicie sotia decedeaza.
Sotul supravietuitor nu a dezbatut succesiunea dupa sotie si se recasatoreste.Ulterior decedeaza si acesta.
Intrebare:
Sotia supravietuitoare din a doua casatorie are drept de mostenire alaturi de copii asupra bunurilor celor decedati?
maria dinca, utilizator
Buna ziua,
Da. sotia supravietuitoare vine la mostenire in concurs cu copii. Aceasta mostenind 1/4., restul in cote egale intre copii.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
1/4 din cota soțului, nu din tot. Trebuie dezbătute amândouă succesiunile.
Da, in urma dezbaterii sucesiunii dupa prima sotie, sotul va primi 1/8 din dreptul de proprietate, urmand ca impreuna cu jumatatea sa (4/8) sa detina in total 5/8 iar in urma dezbaterii succesiunii dupa sot, sotia acestuia va primi 1/4 din ceea ce detinea sotul (5/8), adica 5/32.
Nu se aplică în acest caz regimul matrimonial privind faptul că bunurile dobândite înainte de căsătorie nu sunt bunuri comune?
De ce ar moștenii cea de-a doua soție din bunurile pe care le-a dobândit din prima căsătorie soțul și prima soție.

MihailZC a scris:

Da, in urma dezbaterii sucesiunii dupa prima sotie, sotul va primi 1/8 din dreptul de proprietate, urmand ca impreuna cu jumatatea sa (4/8) sa detina in total 5/8 iar in urma dezbaterii succesiunii dupa sot, sotia acestuia va primi 1/4 din ceea ce detinea sotul (5/8), adica 5/32.

Pentru ca sotul o mosteneste pe prima sotie iar a doua sotie il mosteneste pe sot, dupa cum am raspuns mai sus.