avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie:
In timpul casatoriei doi soti cumpara o casa.Impreuna au 2 copii iar dupa ani de casnicie sotia decedeaza.
Sotul supravietuitor nu a dezbatut succesiunea dupa sotie si se recasatoreste.Ulterior decedeaza si acesta.
Intrebare:
Sotia supravietuitoare din a doua casatorie are drept de mostenire alaturi de copii asupra bunurilor celor decedati?
Ultima modificare: Duminică, 28 Februarie 2021
maria dinca, utilizator
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 11:55, 30 Iunie 2021
Buna ziua,
Da. sotia supravietuitoare vine la mostenire in concurs cu copii. Aceasta mostenind 1/4., restul in cote egale intre copii.
Ultima modificare: Duminică, 28 Februarie 2021
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
1/4 din cota soțului, nu din tot. Trebuie dezbătute amândouă succesiunile.
Da, in urma dezbaterii sucesiunii dupa prima sotie, sotul va primi 1/8 din dreptul de proprietate, urmand ca impreuna cu jumatatea sa (4/8) sa detina in total 5/8 iar in urma dezbaterii succesiunii dupa sot, sotia acestuia va primi 1/4 din ceea ce detinea sotul (5/8), adica 5/32.
Nu se aplică în acest caz regimul matrimonial privind faptul că bunurile dobândite înainte de căsătorie nu sunt bunuri comune?
De ce ar moștenii cea de-a doua soție din bunurile pe care le-a dobândit din prima căsătorie soțul și prima soție.

MihailZC a scris:

Da, in urma dezbaterii sucesiunii dupa prima sotie, sotul va primi 1/8 din dreptul de proprietate, urmand ca impreuna cu jumatatea sa (4/8) sa detina in total 5/8 iar in urma dezbaterii succesiunii dupa sot, sotia acestuia va primi 1/4 din ceea ce detinea sotul (5/8), adica 5/32.

Pentru ca sotul o mosteneste pe prima sotie iar a doua sotie il mosteneste pe sot, dupa cum am raspuns mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)
Mostenire - succesiune nedezbatuta, consecinte crissa1 crissa1 Daca tata detine o casa din prima casatorie, mama mea decedand ,iar eu nu am deschis o succesiune in privinta mostenirii, tatal meu s-a racasatorit . Daca ... (vezi toată discuția)
Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui apartament ... florinm58 florinm58 Am o intrebare : care sunt procentele impartirii unui apartament la succesiunea dupa moartea unuia dintre soti si care are si doi copii . Va multumesc ... (vezi toată discuția)