Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Un pfi medic care are un cabinet si din cauza ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Un pfi medic care are un cabinet si din cauza imolnavirii cu ...

Un pfi medic care are un cabinet si din cauza imolnavirii cu Covid cabinetul este inchis pe perioada izolarii. Exista un ajutor de stat care se poate obtine de la sta?
Am avut si eu aceeasi problema.
Am intrebat la AJPIS si raspunsul a fost NU.
Doar daca ati cotribuit la concedii si idemnizatii de boala(1%) care in cite am inteles este facultativ,atunci primiti concediu medical de la cass in functie de suma la care ati platit cei 1%
Mai interesati-va,eu atit am reusit sa aflu.
Multumesc.

Ajutorul de la AJPIPS s-a dat pe perioada starii de urgenta cand au fost inchise clinicile si cabinetele medicale private.

Se poate deconta concediul medical si fara stagiu de cotizare, cel de 6 luni, dar nu stiu in ce conditii daca trebuie incheiata conventia cu Casa de Sanatate.