Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. M-am angajat la data de 11.10.2021 si nu am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. M-am angajat la data de 11.10.2021 si nu am avut nici ...

Buna ziua. M-am angajat la data de 11.10.2021 si nu am avut nici o zi de stagiu de cotizare la cass pana atunci. La data de 15.10.2021 m-am imbolnavit de COVID si am stat stat in carantina pala la data de 02.11.2021. Am fost la medicul de familie si am luat concediu medical pentru COVID , l-am predat la firma angajatoare si am fost anuntat ca nu mi se plateste concediul medical , deoarece nu am deloc stadiu de cotizare. M-am interesat si am inteles ca pentru boala COVID nu trebuie stagiu de cotizare. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la indemnizatia de concediu , pentru zilele cat am stat in concediu medical. Va multumesc.
Bună ziua,

Aveți dreptul. Citiți acest articol și dați-l și celor de la firmă să-l citească:
www.avocatnet.ro/articol_545...

Dreptul la concediu medical și la indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă, în urma infectării cu coronavirus, se acordă independent de stagiul minim de cotizare, potrivit unei reguli stabilite încă de anul trecut. Prin urmare, chiar și în ipoteza unui angajat recent angajat, care nu are deloc stagiu de cotizare în sistem, există dreptul la concediu și indemnizația decontată integral de la stat.

Manuela Rășină, administrator