avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. M-am angajat la data de 11.10.2021 si nu am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. M-am angajat la data de 11.10.2021 si nu am avut nici ...

Buna ziua. M-am angajat la data de 11.10.2021 si nu am avut nici o zi de stagiu de cotizare la cass pana atunci. La data de 15.10.2021 m-am imbolnavit de COVID si am stat stat in carantina pala la data de 02.11.2021. Am fost la medicul de familie si am luat concediu medical pentru COVID , l-am predat la firma angajatoare si am fost anuntat ca nu mi se plateste concediul medical , deoarece nu am deloc stadiu de cotizare. M-am interesat si am inteles ca pentru boala COVID nu trebuie stagiu de cotizare. Va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la indemnizatia de concediu , pentru zilele cat am stat in concediu medical. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 06:38, 6 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Aveți dreptul. Citiți acest articol și dați-l și celor de la firmă să-l citească:
www.avocatnet.ro/articol_545...

Dreptul la concediu medical și la indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă, în urma infectării cu coronavirus, se acordă independent de stagiul minim de cotizare, potrivit unei reguli stabilite încă de anul trecut. Prin urmare, chiar și în ipoteza unui angajat recent angajat, care nu are deloc stagiu de cotizare în sistem, există dreptul la concediu și indemnizația decontată integral de la stat.



Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Noiembrie 2021
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua as dori sa știu cum se plătesc zilele de carantină ... Alexandrugh Alexandrugh Bună ziua as dori sa știu cum se plătesc zilele de carantină 14 zile Am fost confirmata cu covid 19, angajatorul mia răspuns ca am platite dor 5 zile ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt angajat la o institutie de stat incepind cu data ... seaman64 seaman64 Buna ziua. Sunt angajat la o institutie de stat incepind cu data de 01.08.2022 si pe data de 08.08.2022 am fost testat si depistat pozitiv cu virusul covid ... (vezi toată discuția)
Concediul medical platit sau neplatit? ContSters346744 ContSters346744 Buna ziua, Am lucrat la o companie multinationala care a plecat din Romania. Cu data de 10 septembrie 2014 au fost incheiate relatiile de munca cu aceasta ... (vezi toată discuția)