Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general impozit forfetar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

impozit forfetar

daca firma este inregistrata pe jud Olt, se poate plati in Bucuresti impozitul??
Mai este nevoie de bilant contabil daca firma este suspendata?
Nu se poate plati impozitul decit unde este inregistrata!
Vedeti norme de inchidere an financiar 2009 si intocmire bilant-de obicei firmele fara activitate depuneau o declaratie ca nu avut activitate!
Daca ati avut activitate, probabil veti depune bilant!
Chiar daca firma este suspendata, se depune bilant (daca a avut activitate inaintea suspendarii) sau declaratie de inactivitate (daca nu a desfasurat niciun fel de activitate de la infiintare). Declaratia de inactivitate se depune in termen de 60 de zile de la incheierea exercitiului financiar (01.03.2010).
De asemenea daca nu i s-a aprobat regimul derogatoriu trebuie sa depuna si declaratiile fiscale (lunare, trimestriale sau anuale dupa caz).
Daca i s-a aprobat regimul derogatoriu in cursul anului 2009, va trebui sa depuna declaratia 101 pentru perioada cuprinsa intre 01.01.2009 si data la care a inceput perioada de suspendare.
De asemenea in cursul anului 2009 a avut activitate va trebui sa depuna (daca se incadreaza in conditiile respective) declaratiile 390, 392 (A sau B), 394, declaratia privind cifra de afaceri, declaratia 205.
Ana Muntianu, Consultant fiscal