avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cod intracomunitar PFA neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cod intracomunitar PFA neplatitor de TVA

Am cateva intrebari legate de necesitatea obtinerii codului intracomunitar.

In contextul in care un PFA neplatitor de TVA (partida simpla, sistem real) in tara doar presteaza servicii (scriere/editare articole website) pentru clienti din UE cu un cod verificabil in VIES, e necesar ca PFA-ul sa obtina un cod intracomunitar sau sunt destule datele de identificare deja existente?

Daca da, este obligat sa depuna declaratia 390 lunar, chit ca nu plateste TVA in tara pe potentialele facturi?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Audit Vic Cont , Contabil 11:15, 15 Martie 2021
Buna ziua,
Pentru situatia expusa de dvs trebuie sa obtineti cod special de TVA anterior emiterii facturii, sa emiteti factura fara TVA (pentru clientii care v-au comunicat un cod de TVA valabil) si sa depuneti declaratia 390 pana pe 25 a lunii urmatoare, pentru lunile cand aveti astfel de facturi.
Multumesc pentru raspuns.
Codul special de TVA inlocuieste CUI-ul de pe factura?
Cum aceasta se face fara TVA, va trebui sa mai existe vreo mentiune in plus pe ea?
De asemenea, daca factura emisa catre client este in valuta, declaratia 390 se depune calculand suma la cursul facturarii sau la cel al incasarii?
E necesara semnatura digitala pentru depunerea declaratiei 390?
Buna ziua,
Codul de TVA se mentioneaza pe factura alaturi de nr inregistrare de la Registrul Comertului;
Trebuie mentionat pe factura „taxare inversa” sau "Reverse charge”, conform Cod Fiscal sau Directiva 112/2006;
Declaratia 390 se depune pentru luna cand s-a emis factura, cu suma in lei la cursul din data emiterii facturii.Nu are legatura cu data incasarii facturii respective;
Da, declaratia 390 se depune pe site-ul ANAF cu ajutorul semnaturii electronice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura emisa fara tva catre o societate care nu apare in vies gea1974 gea1974 Buna, Am o problema la care nu am reusit sa gasesc nicaieri raspunsul, stiu, legislatia e clara din acest punct de vedere dar ma intrebam daca cineva a mai ... (vezi toată discuția)
If neplatitor de tva inregistrat in roi biutza20 biutza20 Buna ziua.sunt o intreprindere familiala neplatitoare de tvasi doresc sa achizitonez marfa din spatiul intracomunitar.m-am inregistrat in ROI si am primit un ... (vezi toată discuția)
Pfa neplatitor de tva in romania dar cu cod tva intracomunitar RemusR09 RemusR09 PFA neplatitor de TVA in Romania dar cu cod TVA intracomunitar, trebuie sa depun vreo declaratie pentru facturile emisa catre clientii din UE? (vezi toată discuția)