avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 302 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA IF neplatitor de tva inregistrat in ROI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

IF neplatitor de tva inregistrat in ROI

Buna ziua.sunt o intreprindere familiala neplatitoare de tvasi doresc sa achizitonez marfa din spatiul intracomunitar.m-am inregistrat in ROI si am primit un cod fiscal cu ro diferit de cel vechi.am inteles ca acel cod il voi folosi doar la achizitiile intracomunitare.intrebarea mea este:
1.marfa pe care o aduc din spatiul intracomunitar de pe care cod fiscal o vand in romania?de pe cel cu ro sau de pe cel vechi?
2.contabilitatea o tin in partida simpla, deci ar trebui sa am 2 registre de incasari si plati?
3.tva-ul il platesc dupa ce vand marfa in romania, sau in momentul in care aduc marfa in tara?pana in data de 25 a lunii urmatoare trebuie sa depun d301?
multumesc mult.
1.pentru vanzari in romania folositi codul eliberat de registrul comertului pentru ca nu sunteti inregistrat in scopuri de tva pentru operatiuni interne.
2.conduceti contabilitate in partida simpla si veti completa un singur RJIP, coul de tva intracomunitar va fi utilizat doar la completarea decontului special de tva si decl. 390.
3.tva veti plati pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care realizati achizitia prin depunerea decontului 301. nu uitati de decl. 390 vies pana la aceeasi data.
multumesc mult.eram putin in ceata din cauza celor 2 coduri fiscale.
In cazul in care firma este neplatitoare de TVA, iar valoarea achizitiilor intracomunitare in decursul unui an nu depaseste 10000 de euro, facturarea se va face cu TVA, aplicandu-se cota din tara din care se face achizitia. Pana la atingerea acestui plafon, firma nu este obligata sa se inregistreze ca platitoare de TVA intracomunitar, si nu trebuie sa achite TVA, conform prevederilor Codului fiscal, art. 126 alin. 4 litera b, prin care se precizeaza ca nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare care nu depasesc pe parcursul unui an 10000 de euro. Exceptie face achizitia de mijloace de transport noi si produse accizabile.

In cazul in care firma este neplatitoare de TVA si va realiza achizitii intracomunitare, pe parcursul unui an, in valoare mai mare de 10000 de euro (34000 lei), trebuie sa depuna declaratia 091 pentru a se inregistra ca firma platitoare de TVA pentru achizitii intracomunitare. Astfel, firma va primi un cod de inregistrare in scopuri de TVA (diferit de codul unic de inregistrare), pentru achizitiile intracomunitare, care va fi comunicat partenerilor de afaceri, facturarea facandu-se fara TVA.

Dupa efectuarea achizitiilor, firma va trebui sa depuna declaratia 390 VIES, pana pe data de 15 luna urmatoare, si pana pe data de 25 luna urmatoare, TVA aferenta acestor achizitii, prin declaratia 301. TVA aferenta achizitiilor intracomunitare se calculeaza prin aplicarea cotei de TVA valabila in Romania (24%), la valoarea convertita in lei la cursul de la data facturarii, chiar daca cota de TVA este diferita in statul din care s-a efectuat achizitia. Daca factura a fost emisa inainte de cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care s-a facut livrarea, inregistrarea TVA in contabilitate se va face la cursul de schimb de la data emiterii facturii. Marfa achizitionata se inregistreaza in contabilitate la cursul de schimb valabil la data receptiei.

Prin urmare, in cazul unei firme neplatitoare de TVA care efectueaza achizitii intracomunitare si este inregistrata ca platitoare de TVA pentru achizitii intracomunitare, conform Codului Fiscal, articolele 126, 153(1), 156(3), si 157, se declara si se plateste TVA aferenta marfurilor achizitionate, in avans, chiar daca nu s-a vandut aceasta marfa. Daca firma ar fi fost platitoare de TVA in Romania, taxa nu ar fi trebuit achitata efectiv, efectuandu-se taxarea inversa 4426=4427.
apreciez copy & paste-ul dvs. numai ca ati omis sa modificati termenul pentru decl. 390 vies care s-a modificat - este 25 a lunii urmatoare (probabil articolul era mai vechi).
:offtopic:Interventie moderator:

@olden
Pentru mesajul pe care vi l-am sters, tocmai ati primit avertisment. Va rog sa respectati Regulamentul forumului si pe utilizatorii acestuia.
Va multumesc!

Gabriela Ionescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decont 301 LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA Daca sunt inregistrat ca platitor TVA si operator intracomunitar si efectuez o achizitie intracomunitara de autovehicul utilizat( inmatriculat in 2007 in ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon tva intracomunitar intreprindere individuala biaioana biaioana sunt intreprindere individuala, neplatitoare de tva, si fac achizitii intracomunitare , iau marfa din Germania fara tva si o vand in Romania fara tva.Am ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara de servicii irina.tranoiu irina.tranoiu Buna ziua, Am o firma neplatitoare de tva care are ca obiect de activitate activitati de realizare soft la comanda. Doresc sa fac o achizitie ... (vezi toată discuția)